"Italia është një vend mik, e ardhmja jonë është në Evropë" - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

“Italia është një vend mik, e ardhmja jonë është në Evropë”

123
string(18) "Lendita Haxhitasim" string(81) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2022/02/ambkosovolenditahaxhitasim-2.jpg"
18.02.2022 22:23
Në përvjetorin e lindjes së Republikës dhe fillimit të marrëdhënieve diplomatike me Romën, përfaqësuesja e Prishtinës shpreson në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe hapa përpara për “liberalizimin e vizave me BE-në”.  

Republika e Kosovës feston sot 14 vjetorin e Pavarësisë. Një rrugëtim i gjatë, plot sakrifica që konkretizohet me shpalljen e demokracisë më të re në Europë. Një demokraci e rrënjosur thellë në shoqërinë tonë, e konfirmuar nga rezistenca historike për lirinë dhe pavarësinë e popullit tonë.

Më 21 shkurt do të festojmë një tjetër përvjetor të rëndësishëm, atë të 14 viteve të para të marrëdhënieve diplomatike me Republikën e Italisë. Një vend mik që ka qenë pranë nesh gjatë gjithë këtyre viteve dhe që vazhdon të na mbështesë me përkushtim dhe kontribut aktiv në axhendën tonë euroatlantike. Marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet Kosovës dhe Italisë janë të shkëlqyera dhe reflektohen në një spektër të gjerë të bashkëpunimeve të ngushta ndërshtetërore, të cilat synojnë intensifikimin dhe pasurimin e mëtejshëm të marrëdhënieve tona diplomatike. Megjithatë, potenciali për t’u eksploruar mbetet ende i lartë, për këtë arsye jemi të përkushtuar çdo ditë për të forcuar bashkëpunimin tonë në fusha me interes të përbashkët, me synimin për një partneritet real midis dy vendeve tona.

Në dy vitet e fundit, gjatë pandemisë globale, fryma e qëndrueshmërisë që karakterizon historinë e marrëdhënieve dypalëshe me Italinë mike është forcuar më tej falë solidaritetit të ndërsjellë mes dy vendeve tona në luftën kundër Covid-19. I jemi thellësisht mirënjohës Italisë që na mbështeti aktivisht si me ekspertizën e mjekëve ushtarakë, por edhe me furnizimet mjekësore dhe kontributet e vaksinimit, të konkretizuara përmes programit Covax.

Pavarësisht sfidave, si në të kaluarën ashtu edhe në të tashmen, ne po punojmë shumë me Italinë për të thelluar gjithashtu shkëmbimet në fushën ekonomike dhe tregtare. Afërsia gjeografike është vetëm një nga elementët që e bën Kosovën një treg potencial relevant për kompanitë italiane, të cilit i shtohen edhe stimuj të tjerë si legjislacioni ynë tatimor i favorshëm për investimet e huaja, afërsia me tregjet e Bashkimit Evropian falë monedhës zyrtare që është euro dhe që e bëjnë Kosovën një nga tregjet më tërheqëse në rajon. Pa harruar vullnetin dhe përkushtimin për punë, ku shembull konkret është diaspora jonë në Itali. Të integruar plotësisht, janë rreth 40 mijë bashkatdhetarë tanë që jetojnë dhe punojnë në territorin italian, ku shumica e tyre janë pritur gjatë luftës dhe sot janë të përkushtuar me ndershmëri dhe ndjenjën e njohjes ndaj Italisë.

Sot Kosova tregon se është e gatshme të ndajë përvojën e fituar me sakrificë dhe përkushtim të vazhdueshëm në forcimin e institucioneve të Republikës. Nëpërmjet procesit të transformimit të forcave tona të sigurisë, oficerët tanë të rinj, të trajnuar në akademitë e mbrojtjes të klasit botëror, tani janë krenarë që kontribuojnë për paqen dhe stabilitetin. Gatishmëria jonë për të kthyer mbështetjen e vendeve mike nderohet sot nga vendimi për t’u bashkuar me aleatët në misionet paqeruajtëse në botë si ai i Kuvajtit.

Aspirata jonë e bindur dhe e vendosur për t’iu bashkuar familjes euroatlantike nuk bazohet vetëm në një faktor gjeografik të përkatësisë, por diktohet edhe nga vlerat dhe parimet e përbashkëta që reflektohen si në vullnetin e popullit tonë ashtu edhe në përkushtimin e institucioneve tona. Këtë vit bëhen 10 vjet nga fillimi i procesit të dialogut për liberalizimin e vizave me BE-në, që nga viti 2018 Komisioni Evropian ka konfirmuar faktin se Kosova i ka përmbushur plotësisht të gjitha kushtet e përcaktuara në udhërrëfyesin për këtë proces. Deri më sot, ne jemi ende në pritje të dritës jeshile të vendeve anëtare të BE-së për liberalizimin e vizave.

Ne jo vetëm që jemi Republika më e re në Evropë, por jemi edhe vendi më i ri në kontinent. Një rekord për të cilin ne jemi krenarë dhe që reflektohet nga një vlerësim i jashtëzakonshëm i miratimit për BE-në, ku 98% e popullit tonë është pro. Si kandidat i mundshëm, ne besojmë fuqishëm se e ardhmja jonë është familja e BE-së.

Energjia pozitive që karakterizon të rinjtë tanë projektohet në mënyrën më të mirë të mundshme në të gjitha disiplinat artistike dhe sportive ku jemi përfshirë. Nga shkenca te arti, nga sporti te kinematografia dhe muzika, talenti i jashtëzakonshëm i të rinjve tanë kosovarë na bën krenarë që jemi të lirë dhe të pavarur në Republikën tonë të Kosovës.

 

(Ky editorial i ambasadores së Republikës së Kosovës në Itali, Maltë dhe San Marino, Lendita Haxhitasim, është botuar në të përditshmen italiane “La Repubblica”)

 

 

lajme të ngjashme