Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Keni dhimbje shpine, çfarë do të thotë kjo?

NULL NULL
12.02.2024 08:45
Foto ilustruese

Dhimbja e shpinës është një dhimbje e zakonshme që prek miliona njerëz.

Dhimbjet mund të ndihen si një pjesë e përditshme e jetës, por se vendi ku dhemb mund të tregojë probleme serioze që kërkojnë vëmendje.

Shtylla kurrizore

Dhimbja në shtyllën kurrizore në vetvete mund të tregojë një sërë kushtesh mjekësore, duke përfshirë stenozën kurrizore.

Stenoza kurrizore mund të ndodhë kudo në shtyllën kurrizore, por është më e zakonshme në pjesën e poshtme të shpinës.

Është mjaft e zakonshme, me ndryshime degjenerative të shtyllës kurrizore që prekin deri në 95 për qind të njerëzve deri në moshën 50-vjeçare.

Gjendja zakonisht shkaktohet nga ndryshimet “konsumimi” që ndodhin natyrshëm me kalimin e moshës, sipas Cleveland Clinic.

Pjesa e poshtme e shpinës

Pjesa e poshtme e shpinës është një nga zonat më të zakonshme për të ndjerë dhimbje ndërsa plakemi, dhe mund të jetë një shenjë e një muskuli të tërhequr ose një disku të rrëshqitur.

Në raste të rralla, dhimbja poshtme e shpinës mund të jetë gjithashtu një shenjë e disa llojeve të kancerit, duke përfshirë tumoret e shtyllës kurrizore, kancerin e mushkërive, kancerin e gjirit, kancerin gastrointestinal dhe kancerin e gjakut.

Pjesa e sipërme e shpinës

Dhimbja më lart në shpinë mund të tregojë se keni një nerv të shtypur. Ndodh kur ushtrohet shumë presion në një nerv nga indet përreth, si kockat, kërci, muskujt ose tendinat.

Shpina ose qafa

Së fundi, dhimbjet në qafë mund të shkaktohen nga rregullimi i gabuar i pjesëve të shtyllës kurrizore.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.