Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gruaja shet shtëpinë ku jeton prej 102 vitesh – të cilën familja e saj e bleu për 200 funte

NULL NULL
21.03.2023 21:44

Një grua 104-vjeçare po shet shtëpinë në të cilën ka jetuar që kur ishte dy vjeçe – kur familja e saj e bleu për 200 funte.

Nancy “Joan” Gifford lindi disa muaj pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore dhe kaloi 102 vjet duke jetuar në një shtëpi me tre dhoma gjumi në fshatin Somerset të Anglisë.

Ajo tani po e nxjerr atë në shitje, pasi ka jetuar në të gjatë Luftës së Dytë Botërore, shpikjes së televizionit dhe zbulimit të varrit të Tutankhamun, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Nancy Gifford (left) at her home on The Mead, Street, with her grandson Christopher (second left) and great grandchildren Dylan (second right) and Abigail (right).

Familja e saj e bleu shtëpinë për 200 funte në 1921 dhe tani ajo kushton 169,950 funte.

Sipas llogaritësit të inflacionit të Bankës së Anglisë, 200 funte në 1921 do të vlenin 7,750 funte sot.

Sipas agjentit të pasurive të patundshme, shtëpia është ndërtuar në vitin 1882.

Zona që atëherë është mbuluar dhe ka një kuzhinë të re të instaluar, por pjesa më e madhe e shtëpisë mbetet e njëjtë.

Gifford po e shet shtëpinë dhe po shkon në një shtëpi pleqsh në Glastonbury aty pranë për shkak të shëndetit të saj.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.