Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shenjat paralajmëruese të kancerit të prostatës që nuk duhet t’i injoroni

NULL NULL
25.02.2024 18:21
Foto ilustruese

Gjëndra e prostatës është një gjëndër në formë arre, e vendosur pak nën fshikëzën urinare dhe sipas ekspertëve të shëndetit, kur gjëndra zmadhohet në madhësi, ajo prodhon simptoma si urgjenca e urinimit, Nocturia (zgjimi gjatë natës më shumë se dy herë për të urinuar), rrjedhje, tendosje për të urinuar dhe evakuim jo i plotë i fshikëzës.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, rreth një në tetë burra do të diagnostikohet me një mundësi të kancerit të prostatës.

Fatkeqësisht, shumica e shenjave dhe simptomave të përshkruara më sipër mbeten të njëjta për zmadhimin beninj të prostatës (BPH) ose kancerin e prostatës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.