Rusia e paralajmëron Perëndimin që "të mos luajë me zjarrin" - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Rusia e paralajmëron Perëndimin që “të mos luajë me zjarrin”

NULL NULL
06.04.2022 13:57

Në kërcënimin e fundit për liderët perëndimorë, Rusia i ka paralajmëruar ata që të mos ndërmarrin asnjë veprim kundër enklavës ruse të Kaliningradit.

Enklava – e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë në Detin Baltik – ka qenë historikisht pjesë e Polonisë, Prusisë dhe Gjermanisë derisa u pushtua nga Bashkimi Sovjetik në fund të Luftës së Dytë Botërore, e që nga atëherë ajo ka mbetur nën kontrollin rus, raportn Skynews, transmeton Klan Kosova.

Në shkurt, një deputet rus paralajmëroi se Polonia mund të planifikojë të rimarrë Kaliningradin pasi një gjeneral polak tha se forcat ruse vetëm po “pushtonin” zonën.