Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani nga Moldavia: Nuk kemi plan për takim me presidentin e Serbisë

NULL NULL
01.06.2023 10:55
Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani nga Samiti i Liderëve Evropianë në Moldavi, ka thënë se nuk ka plan për takim me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Ajo u shpreh se i takon shefit të diplomacisë evropiane, Josep Borrell, që t’i caktojë takimet për dialogun Kosovë-Serbi.

“Nuk kemi plan që të takohem me presidentin e Serbisë, siç e dini, dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë organizohet në Bruksel, i takon z.Borrell që të përcaktojë datën kur ai mendon se është e domossdoshme që të bëjë takime të tilla”, tha ajo.

Tutje, Osmani tha që shpreson se liderët evropian të kërkojnë nga Vuçiqi që të zbatojë premtimet e tij, përcjell Klankosova.tv.

“Ne jemi në favor të dialogut, mirëpo insistojmë që ato për të cilat dakordohemi, pastaj edhe të zbatohen. Ju e dini që Vuçiq vazhdimisht ka thënë që nuk do të zbatojë atë për të të cilën është dakorduar në Bruksel dhe në Ohër dhe nga ai shpresoj që të gjithë liderët evropian të kërkojnë që të zbatojë premtimet e tij, e jo të bëjë të kundërtën e asaj që thotë, asaj që nënshkruan dhe asaj për të cilën dakordohet”, u shpreh tutje ajo.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.