Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Udhëheqësit politikë duhet të sigurojnë që vaksinat COVID-19 nuk janë rezerva e të pasurve

123
string(13) "Jeremy Farrar" string(72) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/04/4595-e1619693501615.jpg"
nga Jeremy Farrar 29.04.2021 12:55
Nëse ata që kanë mundësi të ndajnë trajtime dhe pajisje, dhe nuk zgjedhin ta bëjnë, kjo pandemi do të zvarritet për të gjithë ne.

Në ditët e fundit, fuqitë e mëdha i janë përgjigjur krizës së tmerrshme që po zhvillohet në Indi.

Vendimi i qeverisë amerikane për të ndarë 10 milionë doza vaksinash brenda javësh, dhe deri në 50 milionë më shumë gjatë verës, është i mirëseardhur dhe nevojitet urgjentisht. Zelanda e Re, Norvegjia dhe Franca gjithashtu i janë përgjigjur kërkesës që vaksinat të ndahen në mënyrë të drejtë në të gjithë botën.

Sinqerisht, asnjë vend nuk po vepron në shkallën e nevojshme.

Kjo pandemi është një rrugë e gjatë nga e para. Skenat në Indi, ku Covid-19 vazhdon të mbingarkojë sistemet shëndetësore dhe të fundosë ekonominë, janë tronditëse. Në shumë vende, spitalet janë të përmbytura me pacientë dhe përballen me mungesë të furnizimeve jetësore mjekësore.

Në një nivel global, kam frikë se më e keqja nuk ka ardhur ende. Në të gjithë botën, ka pasur pothuajse 100,000 vdekje të raportuara në 10 ditët që kur totali global kaloi shifrën prej 3 milion. Për shkak të mungesës së mbledhjes së të dhënave, shifra e vërtetë është shumë më e lartë. Çdo vdekje është një tragjedi, humbja e një të dashur, një histori e patreguar.

Pse, kur kemi vaksina dhe trajtime për Covid, po shohim akoma raporte të tmerrshme të këtij virusi që zhvillohen nëpër komunitete? Përgjegjësia për këtë u takon liderëve politikë globalë. Ndërsa shkenca ka bërë një përparim të dukshëm, duke prodhuar vaksina, trajtime dhe analiza në kohë rekord, G20 nuk ka arritur të bashkohet dhe të mbështesë përgjigjen e qëndrueshme globale që është jashtëzakonisht e nevojshme.

Kjo e vë në rrezik përparimin tonë shkencor të fituar me vështirësi. Shkenca është e dobishme vetëm nëse i dorëzohet shoqërisë. Derisa vaksinat dhe testet për Covid të jenë në dispozicion për të gjithë, ne nuk do të jemi në gjendje ta ndalojmë këtë pandemi dhe pasojat shkatërruese të saj. Sigurimi i qasjes në popullatën e botës është mënyra më e mirë për të ulur transmetimin, për të zvogëluar vdekjet dhe për të parandaluar shfaqjen e varianteve të reja të rrezikshme.

Thjesht nuk është e pranueshme që ndërsa një në katër njerëz në vendet me të ardhura të larta kanë marrë një vaksinë Covid, vetëm një në 500 ka marrë goditje në vendet me të ardhura të ulëta, ose që spitalet në vendet e varfëra ende po luftojnë për të marrë furnizime si oksigjeni, qetësuesit dhe PPE. Punonjësit e shëndetësisë në çdo vend, të cilët po e vënë veten në rrezik për të na mbrojtur të gjithëve, duhet të jenë të parët në radhë për vaksinimet.

Tani për tani, udhëheqësit politikë globalë janë të vetmit njerëz që mund t’i vënë në dispozicion këto burime thelbësore. Vendet e pasura – përfshirë Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA – kanë blerë shumicën e furnizimeve ekzistuese të vaksinave. Ata urgjentisht duhet të fillojnë të ndajnë këto doza me pjesën tjetër të botës, së bashku me shpërndarjet kombëtare në vendet e tyre dhe përmes programit Covax. Dhe ata duhet të përcaktojnë një kalendar për mënyrën se si do të rriten këto donacione ndërsa vaksinojnë më shumë nga popullsitë e tyre brenda vendit.

Mbretëria e Bashkuar është në pozicionin e përsosur për të udhëhequr këto përpjekje përmes presidencës së saj të G7. Gjysma e popullsisë sonë – përfshirë ata që janë më të rrezikuar nga Covid – kanë injektuar të paktën një dozë të vaksinës. Në fakt, Mbretëria e Bashkuar u ka dhënë pothuajse po aq doza qytetarëve të saj sa Covax ka qenë në gjendje të dërgojë në 120 vende në nevojë urgjente për injektim. Covax dhe Aksesi në Përshpejtuesin e Mjeteve Covid-19 janë të gatshëm të bëjnë të disponueshme vaksinat dhe ilaçet vitale atje ku janë më të nevojshme, por ato mund t’i japin vetëm me mbështetje të vërtetë nga udhëheqësit politikë.

Vaksinimi i gjithë botës nuk është vetëm gjëja e duhur moralisht – është në interesin shkencor, shëndetësor publik dhe ekonomik të çdo kombi. Brigjet e Covid tani tërbohen mund të duken të largëta për disa, por realiteti është se për sa kohë që virusi vazhdon të përhapet në vendet e tjera, ai vazhdon të jetë një kërcënim për të gjithë. Nëse e lejojmë Covid të vazhdojë të përhapet, ai do të vazhdojë të evoluojë, duke rritur rrezikun e varianteve të reja që mund të kalojnë kufijtë dhe të shmangin vaksinat dhe trajtimet. Me infeksionet globale në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave, ky është një rrezik shumë real. Po luajmë me zjarrin. Vaksinat e para nuk mund të jenë ruajtja e të pasurve.

Në të njëjtën kohë, shkenca duhet të ecë në hap me virusin në zhvillim dhe të zhvillojë gjeneratën e ardhshme të vaksinave që do të mbrojnë nga valët dhe variantet e ardhshme. Kjo do të kërkojë ndërtimin e kapacitetit prodhues globalisht dhe kombinimin e të gjitha mjeteve të nevojshme për të luftuar virusin: shëndetin publik, komunikimin e sinqertë, testet, renditjen, oksigjenin, PPM(Pajisje personale mbrojtëse), trajtimet dhe vaksinat. Ne kemi bërë progres të jashtëzakonshëm në zhvillimin e vaksinave, trajtimeve dhe testeve të para thelbësore gjatë vitit të fundit – të nxitura në pjesën më të madhe nga puna e përshpejtuar. Kjo iniciativë ende ka nevojë për 19 miliardë dollarë (13.5 miliardë) për të përfunduar drejtimin e shkencës përpara dhe për të siguruar që këto përfitime të shpërndahen në mënyrë të barabartë në të gjithë botën – një shumë e vogël krahasuar me triliona qeveritë që po shpenzojnë për paketa stimuluese për të adresuar pasojat ekonomike të Covid.

Nëse vendet që kanë mundësi të ndajnë, nuk zgjedhin ta bëjnë atë, kjo pandemi do të zvarritet, duke rezultuar në më shumë vdekje, vuajtje dhe vështirësi ekonomike. Ne jemi në rrezik të krijojmë një botë të fragmentuar, të pabarabartë të pasurive dhe të pasurive, ku do të jetë shumë më e vështirë të bashkohemi dhe të adresojmë sfidat e përbashkëta të këtij shekulli.

Ne mund të dalim nga kjo krizë dhe ta kthejmë Covid në një sëmundje të shërueshme dhe të parandalueshme në 2021. Por ne do të jemi në gjendje ta bëjmë këtë vetëm nëse të gjitha vendet përfitojnë në mënyrë të barabartë nga përparimet shkencore në trajtimin e virusit dhe nëse shkenca ka mbështetje të mjaftueshme për të vazhduar virusi evoluon. Nuk mund të ketë më vonesa ose justifikime. Sa më gjatë të presim, aq më keq do të jetë për të gjithë ne. Udhëheqësit politikë të botës kanë një zgjedhje për të bërë. Duhet të jetë e lehtë/The Guardian.

 

  • Dr. Jeremy Farrar, është drejtor i Wellcome Trust, një fondacion bamirës global.

 

klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme