Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si i tejkaloi ngacmimet Dua Lipa dhe e pushtoi botën?

123
string(15) "Erin Vanderhoof" string(58) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2021/06/vffff.jpg"
nga Erin Vanderhoof 30.06.2021 22:32

Ishte vjeshta e vitit 2019 dhe Dua Lipa, këngëtarja e muzikës pop me bazë në Londër, po kalonte nëpër një moment të rrallë vetëbesimi. Ajo sapo kishte pastruar Instagramin, kodin e saj të pastër të pop-artistes së shekullit 21 për rilindjen simbolike dhe ishte duke u përgatitur për të publikuar “Don’t Start Now”, këngën e parë nga albumi i saj i dytë, Future Nostalgia.

Vazhdimi i debutimit të saj me albumin e vetëquajtur kishte për qëllim të shërbente si një moshë artistike: një deklaratë e bollshme që synonte top listat ku për disa vite ishin dominuar nga baladat dhe hip-hopi i dobët.

Puna më e vështirë u bë, dhe Dua e donte këngën – një himn vallëzimi, i hidhur dhe i ëmbël, plot rritëm dhe lulëzim diskoteke. Megjithatë, atë tetor ajo nuk mundi ta largonte një ankth të caktuar, të njohur për këdo që ka lëshuar një përpjekje krijuese në internet.

“Unë thash, Oh, është shumë ndryshe nga ajo që njerëzit kanë dëgjuar nga unë,” tha Lipa në një intervistë me Zoom nga banesa e saj në Londër në muajin prill. Ajo u ul në një kolltuk nën një skulpturë lozonjare muri, e veshur me rrobat komode që i favorizonte edhe para pandemisë. Mes pauzave për të frenuar këlyshin e saj njëvjeçar, Dexter, ajo kujtoi se në prag të debutimit të këngës për Halloween, shqetësimi i saj vetëm u rrit. Dua provoi meditimin dhe hipnoterapinë.

“Mendoj se thjesht kisha nevojë për diçka që të qetësoja trurin dhe të më ndihmonte të hiqja qafe çdo ankth, dhe të jem në gjendje t’i them vetes se gjithçka që kam mësuar mund ta bëja në gjumë”, tha ajo.

Të flasësh për gjithë këtë pasiguri në mes të vitit 2021 është sigurisht pak absurde. “Don’t Start Now” përfundimisht vazhdoi dhe u radhit e dyta në Billboard Hot 100 dhe grumbulloi gati 1.5 miliardë dëgjime të kombinuara në Spotify dhe YouTube që nga ky shkrim. Future Nostalgia, një këngë vallëzimi që kërkoi të dëgjohet në hapësirën e përbashkët të klubit, megjithatë do të lulëzojë mes karantinës për të shënuar një Grammy për albumin më të mirë vokal të zhanrit pop dhe të lëshojë një ‘vrapim’ të jashtëzakonshëm të Top 40 këngëve. Gjatë rrugës, Dua u bë një nga yjet e parë të mëdhenj të muzikës pop që provoi një promovim gjithëpërfshirës nga shtëpia. Ajo u shfaq në emisionet e mbrëmjeve televizive pasi rregulloi flokët dhe grimin e saj, diskutoi me lot për pikëllimin e saj të momentit në Instagram Live dhe u përshtat për të punuar përmes video thirrjeve si ne të tjerët. E gjithë sipërmarrja do ta shndërronte Lipën nga një fillestare ambicioze në një super yll me vetëbesim.

Fakti që ajo e kishte një mësim para-pandemik me pasiguri, mund ta ketë ndihmuar. Menaxheri i saj prej kohësh, Ben Mawson, më tha se në fillim ekipi hezitoi të vazhdonte tutje përmes mbylljes globale, siç vepruan shumë artistë të tjerë vitin e kaluar, por në fund të fundit e panë si një mundësi unike. Ajo e ka pritur këtë moment”.

“Ishte muzika ajo që ishte argëtuese dhe e lumtur, dhe kështu ne menduam se mbase bota ka nevojë për këtë”, tha ai.

Për dëgjuesit amerikanë, suksesi i Lipa-s mund të duket se ka ardhur nga askund. Por historia e saj është një këmbëngulje për kalimin e kontinentit, pak fat, dhe një nga ata personalitete të muzikës pop që thjesht nuk do mohohen. Future Nostalgjia e ardhshme do të kishte qenë një këngë e pazakontë edhe nëse nuk do të kishte arritur në fillim të një krize globale. Marton efikasitetin e pop-it të strukturuar me kureshtjen e muzikës dance, megjithatë midis linjave pulsuese të basit dhe goditjeve natyraliste, është plot heshtje: hapësira të vogla andej-këndej që telegrafojnë një frymë përpara se një këngë të lulëzojë në diçka të re. Diapazoni i tij emocional dhe dinamik është i gjerë, megjithatë të gjitha kalojnë pa u munduar.

Titulli i këngës erdhi te Dua para çdo gjëje tjetër. Ajo pothuajse përdori “nostalgjinë e ardhshme” si një sfond për një performancë të ceremonisë së çmimeve 2018 para se të vendoste që donte ta ruante për diçka të veçantë.

“Më pëlqente të hidhesha në atë që dukej si një histori,” tha ajo. “Unë me të vërtetë e kam dashur idenë e Future Nostalgia që ta ketë botën e vet”.

Megjithëse Lipa punoi me një listë të gjatë bashkëpunëtorësh në album, një grup thelbësor i kontribuesve nga debutimi i saj më 2017, përfshirë tekstshkruesin Clarence Coffee Jr. dhe producentin-shkrimtarin Stephen “Koz” Kozmeniuk, u kthyen në studio me të për seancat e Fture Nostalgia në verën e vitit 2018. Të dy thanë se përvoja e punës me Lipën shënohet si kënaqësi.

Koz ishte njëri nga njerëzit e parë që ajo i tregoi për titullin dhe ai tha se ishte e dobishme në gozhdimin e një palete zanore. Lipa po luftonte të shprehte saktësisht se si do të përkthehej në muzikë deri në një sesion ku ajo, Coffee, Koz dhe autori i këngëve Sarah Hudson krijuan “Levitating“, e cila përfundimisht do të bëhej kënga e gjashtë e albumit dhe një hit i madh.

Memon e parë me zë ata e regjistruan me ndihmën e ushqimit dhe shumë argëtimeve përreth. Ajo u krijua për rreth një ditë. “Dallimi me projektin e Duas, krahasuar me shumë projekte të tjera, është se duket sikur je në një bandë të vogël,” tha Koz për këngën. “Unë ende mund të kujtoj se çfarë dite ishte, të dëgjoj të qeshurat, mund të dëgjoj shakatë. Ishte një ‘trazirë’”.

Hudson dhe Coffee përfundimisht i dhanë Lipës një gjerdan me pllakë që lexon “Sugaboo”, termi i dashurisë në studio i grupit që bëri rrugën e tij në korin e këngës. Lidhja e tyre, tha Lipa, e bën kritikën konstruktive shumë më të lehtë. Në atë mënyrë, është gjithashtu një strategji për të mbajtur larg dyshimet.

“Ishte vetëm ky presion,” tha Lipa. “Njerëzit thjesht më thoshin se nuk isha mjaftueshëm e mirë ose se nuk isha meritore për të ose çfarëdo që të ishte. Unë isha si, ‘Në rregull, thjesht do mbyll gjithçka. Dhe do sigurohem që ta bëj këtë album ashtu si dua e me të vërtetë thjesht do të përqendrohem në të qenit e shkëlqyeshme në gjithçka që bëj”.

Dua Lipa lindi në Londër më 1995, rreth tre vjet pasi prindërit e saj, Dukagjini dhe Anesa emigruan nga Prishtina, atëherë ende pjesë e Jugosllavisë. Megjithëse lufta që do ta bënte Kosovën një çështje shqetësuese globale nuk do të fillonte deri më 1998, Prishtina në 1995 ishte tashmë një vend i vështirë për t’u jetuar për shumicën e saj etnike shqiptare. Gjyshi i Duas, Seit Lipa, ishte kreu i Institutit për Historinë e Kosovës kur u vu në shënjestër për t’u mbyllur nga ligji serb më 1992, një veprim që një raportues special për Kombet e Bashkuara më vonë e quajti shenjë të rritjes së shkeljeve të të drejtave të njeriut.

Në Londër, ku familja iu bashkua një eksodi në rritje nga Kosova, prindërit e Duas folën shqip dhe e rritën me një vetëdije për kulturën e tyre. Dukagjini është një muzikant, dhe Dua kujton një shtëpi plot muzikë. Në dhjetor, Anesa i tha CBS Sunday Morning se vajza e saj dukej e destinuar të ishte një interpretuese qysh herët, dhe kur e pyeta Duan për këtë, ajo tha, “Ndoshta sa herë që i ndërprisja me bezdi darkat e saj në shtëpi me miqtë dhe thoja “do të bëj një koncert tani”.

“Gjithçka ishte shqiptare në shtëpi, ndërsa anglishtja ishte jeta ime në shkollë” tha Dua. “Unë kisha aq shumë familje në Kosovë, por edhe për shkak të situatës dhe që nuk isha në gjendje të kthehesha, asnjëherë nuk e kisha takuar vërtetë familjen time”. Për shkak se ajo ishte e re gjatë konfliktit të hapur që zgjati deri në verën e vitit 1999, Dua nuk dinte shumë për të. “Unë mendoj se prindërit e mi gjithashtu nuk donin të më mërzisnin në një moshë kaq të re”, tha ajo. “Pas luftës, gjyshi im vdiq dhe babai nuk mundi të shkonte, sepse padyshim që të gjithë kufijtë ishin të mbyllur, por ishte vetëm një nga ato gjërat që nuk më treguan deri pak më vonë “.

Sidoqoftë, Lipa gjithmonë e kishte një ndjenjë se ajo e kishte një vend tjetër për t’u rikthyer dhe ishte ngazëllyer kur familja e saj, e cila deri atëherë përfshinte vëllain e motrën më të vegjël se ajo, Rina dhe Gjin, u zhvendos përsëri kur ajo ishte 11 vjeç.

“Po kthehesha në një vend ku pothuajse e ndjeja se i përkisja”, tha ajo. “Ishte me të vërtetë emocionuese për mua të shkoja në një vend ku gjithashtu ndihesha, në një farë mënyre, se do të isha më normal”.

Në Prishtinë, ajo u bë një antropologe amatore e një kulture ku ajo tashmë ishte pjesë e saj. Filloi me gjërat më të mëdha, si për të kuptuar që shqipja e saj nuk ishte ende në gjendje për punë akademike dhe duke luftuar për disa vjet nota të këqija. Ajo gjithashtu filloi të mësonte, përmes miqve të saj, më shumë rreth konfliktit të rajonit. “Këto histori, qëndrojnë me ty përgjithmonë”, tha ajo. “Njerëzit që ata kishin humbur gjatë luftës dhe sasia e miqve që kishin humbur, baballarët ose xhaxhallarët e vëllezërit e tyre, ose se si njerëzit u larguan me dhunë nga shtëpitë e tyre”.

Dua bëri miq dhe shikoi mënyrën se si adoleshentët në qytet bashkoheshin në Sheshin Nënë Tereza. Në mes të gjërave, disa biznesmenë të shquar kuptuan se sjellja e artistëve ndërkombëtarë në vend mund të ndihmonte në sigurimin e botës se Kosova ishte e sigurt. Meqenëse hip-hopi ishte lehtësisht zhanri më i popullarizuar atje, 50 Cent u bë ylli i parë i madh që interpretoi në stadiumin e Prishtinës më 2007. Suksesi i këtij spektakli çoi në më shumë, dhe Lipa pa një listë mjaft mbresëlënëse të reperëve amerikanë si Method Man, Redman dhe Snoop Dogg në koncert para moshës 15 vjeç. Ishte një ekspozim i hershëm ndaj asaj që do të thotë kur muzika funksionon si një gjuhë universale.

Lipa e vlerëson kohën e saj të kaluar në Prishtinë për futje në bindjet politike. Megjithëse muzika e saj nuk është e qartë në temë dhe personazhi i saj si një yll i popit është i shkëlqyeshëm dhe i gjallë, ajo gjithmonë ka qenë e gatshme të marrë një anë, edhe kur mund të shkaktonte polemikë. Ata që e shikojnë nga afër do ta kenë vërejtur mbështetjen e saj të plotë për Black Lives Matter, entuziazmin e saj për të votuar më 2019 dhe këmbënguljen në festimin e identitetit të saj shqiptar, pavarësisht nga reagimet e herëpashershme negative ndaj simbolikës që ajo ka përdorur për ta shprehur atë.

“Kjo erdhi kryesisht për shkak të rrënjëve të mia në Kosovë, dhe duke dashur të mbaj një qëndrim mbi këtë dhe të flas për atë dhe situatën e refugjatëve. Dhe pastaj ngadalë duke filluar të kuptojmë se si, e dini, politika e luftës, si ndodhin të gjitha, pse kaq shumë fëmijë janë zhvendosur”, tha ajo”. Gjërat buruan nga një përvojë personale në dëshirën e atëhershme për të mësuar më shumë dhe përpjekjen për të qenë gjithashtu një zë për shumë njerëz të tjerë”.

Është gjithashtu një çështje e përdorimit të platformës që ajo e konsideron si një privilegj: “Ndërsa profili im po rritet, veçanërisht në internet, ndjehem sikur kam nevojë ta përdorë atë për të bërë diçka më të mirë se, e dini, duke postuar fotografi të lezetshme ose çfarëdo tjetër”.

Në javët pas intervistës sonë, Lipa vazhdoi të shprehte mbështetje për palestinezët që vuanin në Gaza dhe në lagjen e Jeruzalemit Lindor të Sheik Jarrah, ndërsa shpërtheu konflikti në të dy zonat. Në fund të majit, një grup pro-izraelit i quajtur Rrjeti i Vlerave Botërore sulmuan Lipën – së bashku me modelet (dhe motrat e të dashurit të saj, Anwar) Bella dhe Gigi Hadid, të cilat janë me origjinë Palestineze – në një reklamë të tërbuar të New York Times që u përpoq të bashkonte qëndrimin e Lipës me antisemitizmin. Në një përgjigje të mediave sociale, Lipa përsëriti parimet e saj të solidaritetit dhe drejtësisë. Nuk kishte dyshim se ajo do të mbetej e përkushtuar për të përdorur atë platformë për të folur mbi këtë çështje.

Angazhimi politik i Lipës – veçanërisht për çështjen e kujdesit shëndetësor universal – e ka çuar në një miqësi me senatorin amerikan Bernie Sanders. Ajo bëri fushatë për Sanders gjatë ofertës së tij për nominimin presidencial Demokrat në vitin 2020, organizoi videobiseda me të gjatë periudhës para zgjedhjeve të përgjithshme dhe ai i dha asaj një çmim në ceremoninë e Billboard në dhjetor.

“Sulmet kundër Duas janë të egra”, tha Sanders. “Thjesht duke thënë se ne duhet të mbështesim standardet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut në mënyrë të vazhdueshme, edhe kur është politikisht e vështirë, nuk është antisemitizëm. Tani është koha për të miratuar një qasje të barabartë në konflikt, një që thotë se Izraeli ka të drejtën absolute për të jetuar në paqe dhe siguri, por edhe palestinezët. Është mirë që po shohim ngritjen e një brezi të ri të liderëve, si Dua, të cilët flasin në mbështetje të ndërtimit të një shoqërie të bazuar në nevojat njerëzore dhe barazinë politike”.

Lipa ishte 12 vjeç dhe shikonte TV në banesën e familjes së saj kur Kosova shpalli pavarësinë në shkurt të vitit 2008. “Më kujtohet që pashë gëzimin e prindërve të mi dhe të familjes time dhe të të gjithëve, duke dëgjuar të gjithë qytetin që gjëmonte kur ndodhi Dita e Pavarësisë,” tha ajo. Por përsëri, ajo ndjeu një tërheqje në Londër. Disa vjet më vonë, Dua doli me një plan për t’u kthyer në Britani të Madhe vetëm. Motivimet e saj ishin komplekse, por në thelbin e tyre, ajo mendoi se i dha shansin më të mirë për t’ia dalë si muzikante. Përkundër një dekade progresi, Kosova ishte ende e izoluar dhe e pazhvilluar, dhe mediat sociale nuk ishin transformuar ende për zbulimin e talenteve. Lipa tha se iu desh të bindte prindërit e saj me “pak biseda në atë kohë”, por ata përfundimisht ranë dakord kur kuptuan se ajo mund të transferohej në një apartament me një mik të familjes i cili po studionte në London School of Economics.

Në moshën 15 vjeçare, ajo u largua e vetme nga Prishtina. Dua tha se mbase do të kishte bërë një zgjedhje tjetër nëse publikimi në internet do të kishte qenë rruga alternative për suksesin siç është tani, por është e qartë se ajo ishte e lumtur të kthehej në Angli. Duke biseduar me të, njeriu merr kuptimin e veçantë të Duas së dyfishtë: Nëse të jesh një kosovare shqiptare është identiteti i saj etnik, të qenit britanike është personaliteti i saj. Ndodh në gjëra të vogla – entuziazmin e saj për NHS, angazhimin e saj për të pritur radhë për vaksinën e koronavirusit dhe mbështetjen për artistë të tjerë të rinj britanikë, si Arlo Parks, këngën e të cilit “Eugene” ajo këndoi në Live Radio 1 të BBC në prill – dhe në ato më të mëdha, si dashuria e saj e plotë për qytetin e Londrës. “Ndihem sikur jeta ime do të jetë gjithmonë midis dy vendeve”, tha ajo.

Lëvizja e saj vetëm nëpër Londër është bërë pjesë e njohurive të saj. Dua i dha vetes një vit pushim pasi mbaroi shkollën e mesme për të gjetur përfaqësim para se të merrte parasysh një rrugë tjetër në karrierë. Lipa ishte në restorantin Soho dhe duke përdorur kanalin e saj të këngëve në YouTube si një portofol kur një mik e ndihmoi që ta siguronte një takim me Mawson, një ish avokat showbiznesi i cili punoi me Lana Del Rey. “Ajo erdhi në dhomë dhe nuk kishte shumë material për të luajtur në mënyrën e muzikës, por ishte personaliteti i saj që më tërhoqi”, tha Mawson. “Ajo nuk e dinte mirë se çfarë donte në terma të imëta, por pamja e madhe ishte shumë e qartë – dhe ambicia”. Që atëherë ai është menaxheri i saj.

Lipa filloi të grumbullojë copëza albumi përgjatë viteve. “Thjesht po nxirrja këngë me shpresën se ato do të kishin pak më shumë vrull se kënga e fundit,” tha ajo. “Me hapa të vegjël. Vetëm pak më shumë se ato të tjera. Vetëm disa njerëz më shumë. Shisni edhe një shfaqje tjetër, ose bëni që sallat të mbushen edhe pak më shumë”.

Në moshën 18 vjeç, Lipa ishte zakonisht personi më i ri në dhomë. Kozmeniuk, e cila luajti ose prodhoi katër këngë në Future Nostalgia, e takoi për herë të parë kur shkoi në Toronto në Tetor të vitit 2014. Koz kujtoi se ishte impresionuar nga personaliteti i saj “i ftohtë, i dashur”, zëri i saj, dhe personaliteti lehtë i mistershëm. “Ishte thjesht diçka kaq tërheqëse,” tha ai. “Situata të tjera mund të jenë toksike, veçanërisht në biznesin e muzikës, kështu që kur gjen situata të sinqerta, ku ka liri, njerëzit nuk largohen nga forma, është bukur”.

Ato seanca të hershme ishin një provë për Lipën, e cila ishte e vetëdijshme për grackat dhe pengimet që i presin gratë e reja që hyjnë në industri. “Unë vazhdimisht isha si,” Kjo jam unë. Por duhet shumë kohë dhe përpjekje dhe e gjithë kjo derisa të arrish në një pikë ku njerëzit të thonë,” Mirë, unë të besoj”.

Në prag të publikimit të albumit të saj në qershor 2017, ajo fitoi tërheqjen e hershme me një audiencë kryesisht evropiane si pjesë e një vale të grave britanike të reja që përzien ndikimet EDM me shkrime të këngëve të guximshme të muzikës pop. Vetëm një muaj pas publikimit të tij – kur një videoklipi i këngës  “New Rules” u bë viral dhe e dërgoi këngën në një audiencë amerikane – ishte ajo që e dalloi veten si një artiste me një vizion.

Në fund të vitit 2017, ajo ishte bërë artistja femër më e mirë e Spotify në Mbretërinë e Bashkuar, dhe në fillim të vitit 2018, kënga kishte dalë në listën e Hot 100, duke arritur kulmin e radhitur me numrin gjashtë. Ndikimi global ishte pjesë e planit që nga fillimi, tha Mawson. “Ka shumë artistë britanikë që numërojnë suksese në Mbretërinë e Bashkuar, por ne jemi shumë të përqendruar në botë, kështu që e kemi këtë në mendje kur punojmë në muzikë”, shtoi ai. “Nëse nuk kemi një ekip radiofonik amerikan plotësisht të sigurt, nuk do të ketë këngë”.

Momentumi e lejoi Lipën të hynte në studio për albumin e saj të dytë me një shkallë të re të lirisë. (“Tani më lejohet me të vërtetë të bëj çfarëdo dreqi që dua”, tha ajo për GQ në janar 2018) Por kjo solli edhe shqyrtim. Gjatë vitit 2018, disa komente negative në YouTube dhe klipe të performancave të saj u bënë meme që kishin fuqi qëndrimi të pazakontë, edhe pse implikimet e tyre ishin pak të pakontrollueshme.

Një nga ato më të qëndrueshmet ku thuhej – “vazhdo vajzë duke mos na dhuruar asgjë”, dhe një video e saj në Brit Awards 2018 – mund të lexohet si lavdërim për skenën e saj magjepsëse të pamundur, e cila me të vërtetë është e ndryshme nga personi zbavitës që mund të shihni në Instagram. Por për Lipën, ajo gjithashtu pasqyroi ato që i pa si të metat e saj në periudhën kur popullariteti iu rrit dhe agjenda e saj ishte e mbushur.

“Është një gjë kur njerëzit tregohen të këqij me ty, por ti e di që ke bërë më të mirën tënde”, tha ajo. “Por është gjë tjetër kur njerëzit tregohen të këqij me ty dhe ti e di që në të vërtetë nuk ke pasur mundësinë të jesh më e mirë sepse e ke përhapur veten kaq hollë duke u përpjekur të bësh gjithçka menjëherë”. Megjithëse Lipa i mori personalisht kritikat – ajo përmendi komentin “asgjë” në mënyrë specifike.

“Ju doni të tregoni se jeni këtu për të qëndruar dhe se nuk ka të bëjë vetëm me një album ose me një këngë të madhe apo çfarëdo qoftë ajo”, tha ajo. “Thjesht doja të sigurohesha që kësaj here kisha shumë në kontroll faktin që do të bëj muzikë dhe më pas do ta publikoj. Dhe pastaj kur të hyj dhe performoj, të gjitha do të jenë mahnitëse. Unë do t’u dëshmoj njerëzve se mund ta bëj këtë dhe se jam këtu për të qëndruar”.

Në Mars të vitit 2020, Lipa ishte duke u kthyer në Londër nga promovimi i albumit në Australi. Ajo mezi priste të kalonte disa javë në shtëpi me Anwar Hadid, me të cilin filloi lidhjen në qershor të vitit 2019. Kthimi i saj rezulton se ishte paralajmëruesi i vitit që do të vinte: “Unë hapa derën e  shtëpisë dhe papritur dëgjoj ujin që rrjedh. Dhe e gjithë banesa ime ishte përmbytur!”. Një gyp kishte shpërthyer mbi banesën e saj.

Kështu që kur ajo interpretoi “Don’t Start Now” më 30 mars për emisionin e James Corden, Dua po e bënte atë nga një lokacion i pasigurt në një Airbnb. Prodhimi i lidhjes së Zoom, i cili paraqiti Duan të shoqëruar nga grupi i saj muzikor dhe valltarët në vende të ndryshme, ishte një hit në ato ditë të hershme karantine kur emisionet e mbrëmjes dhe pjesa tjetër e botës ishte ende në këmbë.

“Ishte një banesë e vogël”, tha ajo. “Unë po e ekuilibroja iPhone-in në laptopin tim, duke përdorur dritat e vogla të furrës nga prapa për të më dhënë pak ambient”. Në kohën kur ajo u shfaq në Tonight Show pak më shumë se një javë më vonë, ishte më e sigurt dhe filloi të eksperimentonte me formën.

Me ndihmën e ekipit të saj, ajo vazhdoi me më shumë punë rreth vetes. Duket se e shpërqendronte atë nga zhvendosja që ndjeu se ishte larg shtëpisë dhe stresi i lëvizjes tre herë të tjera gjatë bllokimit të parë të Britanisë së Madhe. Përndryshe, ishte një arratisje paqësore për çiftin, ku ata u kënaqën me dashurinë për lojën me letra Uno, bënë disa piktura dhe shijuan kohën e pranverës së këndshme angleze pa sezon. “Ne patëm fat”, tha ajo. ” Të qenit shumë në kopsht, duke lexuar libër dhe thjesht duke pushuar dhe dëgjuar muzikë”.

Edhe para pandemisë, Lipa dhe Hadid kurrë nuk kishin kaluar më shumë se dy javë larg njëri tjetrit, një gjë e pazakontë kjo për një marrëdhënie dykontinentale. “Anwar është gjysmë holandez, kështu që ai është gjithashtu mjaft evropian në disa kuptime”, tha ajo. Në përputhje me politikën e saj të përgjithshme për postimet në mediat sociale, ajo pyet Hadid para se të ndajë ndonjë fotografi të tij, megjithëse nuk shqetësohet domosdoshmërisht nëse ai nuk e bën të njëjtën gjë.

“Gjithmonë më pëlqen të pyes nëse i pëlqen një foto para se ta postoj. Por gjithashtu mendoj se ndonjëherë është e ëmbël që atij i pëlqejnë vërtet disa fotografi të shëmtuara nga unë ”.

Kur karantina u hoq në korrik, Lipa dhe Hadid u kthyen në SH.B.A. pas një karantine të shkurtër në Karaibe, dhe ajo iu kthye punës personalisht me masa paraprake të rrepta. Së pari erdhi Club Future Nostalgia, një album remix i drejtuar nga Marea Stamper si Madonna e Bekuar, e cila i dha asaj një mundësi për të zgjatur pak jetën e rekordit, për të mësuar më shumë rreth aspekteve teknike të remikseve dhe për të punuar me disa bashkëpunëtorë të ëndrrave, si Madonna dhe Gwen Stefani.

Ndjenja e Lipës për atë që do të funksionojë në pistën e vallëzimit – dhe aftësia e saj për ta përkthyer në të gjithë botën – të kujton Kylie Minogue, artisten australiane, karrierën e saj e gjatë, që e ka bërë atë doajenën e këngëve pop. Pra, është krejt e natyrshme që Minogue u interesua për Lipën sapo e dëgjoi muzikën e saj. Përfundimisht të dy u takuan dhe ishin në gjendje të bashkëpunonin në një mënyrë të dukshme të shekullit 21, në një furi të zënë me remikse dhe paraqitjen e Minogue si e ftuar në Studio 2054, një koncert livestream që tërhoqi 5 milion shikues në nëntor.

“Unë mendoj se funksionon me atë se si aq shumë njerëz dëgjojnë muzikë tani,” tha Minogue për Vanity Fair për rrethanat që e çuan atë të punonte me Duan. “Ajo po jep cilësi gjatë gjithë rrugës dhe unë e vlerësoj plotësisht që edhe pse ajo po e bën të duket lehtë, duhet shumë punë e përkushtim”.

Siç theksoi Mawson, Lipa dhe ekipi i saj ishin me fat që publikuan albumin në një kohë kur yjet e tjerë të pop-it kishin vendosur të prisnin. Megjithatë, diçka për Future Nostalgia duket e bërë për një moment kur burimet tradicionale të argëtimit janë mbyllur, por ju ende keni nevojë për gëzim si një litar shpëtimi. Lipa ndriçon kur kujton tubimet e improvizuara që ka parë rreth saj: ato të adoleshencës në sheshin Nënë Tereza, duke parë transmetimin e Kupës së Botës 2014 në Londër. Para pandemisë, ajo organizonte darka dhe e shndërronte apartamentin e saj në një kat vallëzimi. “Banesa ime është mjaft e vogël. Kështu që është gjithmonë argëtuese kur thjesht e mbush”, tha ajo duke qeshur. “Bëhet argëtuese dhe djersitëse”.

Gjatë pranverës – në mes të shkrimit dhe regjistrimit të këngëve për një album tjetër, të cilit Dua tashmë i ka dhënë një titull, i njohur aktualisht nga vetëm disa bashkëpunëtorë – ajo e la banesën pas për një kohë dhe shkoi në një xhiro fitoreje që i përshtatet një ylli botëror, me interpretime në Grammy dhe Brit Awards, dhe një performancë në transmetimin e drejtpërdrejtë të Elton John të Oscar që përfshinte dy fustane të ndryshëm Balenciaga.

Për një artist, diçka në nivelin e “Future Nostalgia” mund të përfaqësojë kulmin e një karriere pop. Kjo i solli Lipës respektin për të cilin ajo kishte shpresuar ndërsa i jepte asaj shumë mundësi për t’u argëtuar pavarësisht nga vështirësitë e vitit 2020. Tani këngëtarja është në ujëra të paeksploruara dhe i takon asaj të gjejë një vend në panteonin e estradës.

Në mbrëmjen e Oscars, Dua tronditi një nga anëtarët e tij prej kohësh. “Ajo u shfaq aq mirë e përgatitur – dhe ishte një nder për të kënduar me të,” tha John për Vanity Fair. “Prerjet e saj muzikore janë thelbësore. Ajo ka kaq shumë prani – një sjellje elegante dhe sofistikim që mohon rininë e saj”.

“Dua,” tha John, “mund të shkojë ku të dojë!”

Pra, ndërsa projekti i saj i vazhdueshëm i dominimit të botës është ende duke u shpalosur, synimet e saj për një periudhë të afërt janë pak më konkrete: dy albume dhe turne të tjera gjatë viteve të ardhshme. Lipa solli aktrimin ose prodhimin e verës si gjërat që një ditë mund t’i provojë, por theksoi se muzika mbetet në fokusin e saj. “Unë dua të solidarizohem si artiste në atë aspekt së pari, para çdo gjëje tjetër,” tha ajo. “Tani për tani, thjesht dua të sigurohem që muzika është e mirë”, përfundoi ajo.

Publikuar në Vanityfair.com, përkthyer nga Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme