Haziri: Kurti plazma keksat i ka shikuar si prodhime të armikut, tash ndihmat nga Serbia i sheh si 'akt humanitar' - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Haziri: Kurti plazma keksat i ka shikuar si prodhime të armikut, tash ndihmat nga Serbia i sheh si ‘akt humanitar’

NULL NULL
20/04/2020

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka komentuar ndihmat e ardhura nga Serbia në kohë pandemie.

Haziri në Info Magazinë në Klan Kosova, ka theksuar se kryeministri në detyrë, Albin Kurti, këtë veprim po e sheh si ‘akt humanitar’.

“Kurti më herët plazma keksat e i ka shpall si prodhime të një armiku, ndërsa tani po pajtohet me këtë veprim të Serbisë sipas të cilit është humanitar”.

Sipas tij, Kosova vazhdimisht po sillet me inferioritet karshi Serbisë.

“Mostrat e sjella nga Federata Ruse në Serbi nuk janë të përdorshme te ne, sepse metodologjia e punimit të mostrave për Covid 19, është shumë e vjetër dhe merr shumë kohë. Në Kosovë dhe në Serbi do të dalin jashtë përdorimit. Nëse kjo është e vërtetë, kemi një spektatkël humanitar të Serbisë dhe jo një akt humanitar”.

“Kosova nuk duhet të sillet me kompleks të inferioritetit karshi Serbisë, por as të kalojë në pozitë që gjithçka që ofrojnë ata ta marrin si ‘akt të kryer’.