Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Grimca plastike u gjetën për herë të parë në mushkëritë e njeriut

NULL NULL
06.04.2022 15:50

Mikroplastika janë zbuluar për herë të parë në mushkëritë e gjalla të njeriut, duke dëshmuar se njerëzit po i thithin ato nga ajri.

Studiuesit nga Universiteti i Hull-it gjetën copa të vogla plastike me diametër më të vogël se 0,2 inç në pjesën më të thellë të mushkërive.

Më parë mendohej se kjo ishte e pamundur, për shkak të ngushtësisë së rrugëve të frymëmarrjes.

Ndërsa grimcat janë gjetur në mostrat e autopsisë së kufomave njerëzore më parë, kjo është hera e parë që ato janë gjetur në mushkëritë e njerëzve të gjallë, përcjell Klankosova.tv

Studimi vjen menjëherë pasi mikroplastika u zbulua në gjakun e njeriut për herë të parë, duke theksuar se sa të përhapura janë tani grimcat në trupin e njeriut.

Ekipi hulumtues thotë se gjetjet tregojnë se thithja e mikroplastikës është një rrugë ekspozimi dhe tani do të ndihmojë në drejtimin e studimeve të ardhshme mbi ndikimin që mikroplastika mund të ketë në shëndetin e njeriut.

Studimi, i cili është publikuar në Science of the Total Environment, gjeti 39 mikroplastika në 11 nga 13 mostrat e indeve të mushkërive të testuara, dukshëm më të larta se çdo test i mëparshëm laboratorik.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.