Arave me flakë, Ukraina ka shirë 17.5 milionë tonë drithë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Arave me flakë, Ukraina ka shirë 17.5 milionë tonë drithë

NULL NULL
05/08/2022

Fermerët ukrainas ka korrur 17.5 milionë tonë të drithit deri më tani gjatë këtij viti, ka njoftuar Sindikata e Tregtarëve.

Në deklaratë thuhet se vëllimi përfshinë rreth 12.6 milionë tonë grurë, me një rendiment prej 3.6 tonësh për hektar dhe rreth 4.4 milionë tonë elb, shkruan Reuters, përcjell KlanKosova.tv.

Ukraina si prodhuese dhe eksportuesja më e madhe e grurit, ka korrur në rekord prej 86 milionë tonë drithë në vitin 2021 – 42.1 miliionë tonë misër dhe 32.2 milionë tonë grurë.

Qeveria ka njoftuar se të korruarat për vitin e tanishëm mund të bien nga 65-67 milionë tonë.