Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

A duhet të bëjmë seks çdo ditë?

NULL NULL
18.08.2021 09:14

Kur filloni një lidhje të re, mund të bëni seks gjatë gjithë kohës. Nuk është çudi që çiftet e reja bëjnë tre, katër apo edhe pse herë në një ditë.

Por ndërsa marrëdhënia juaj vazhdon më gjatë, ju mund të vendosni që më mirë të flini në vend që të zgjoheni për seks në mëngjes para punës.

Ndërsa dilni nga “faza e muajit të mjaltit” dhe gjeni normalitetin tuaj të ri, mund të jeni plotësisht mirë me të bërit seks më rrallë. Ose ju mund të harroni sesi ishte seksi në ditët e para të lidhjes tuaj.

Sa njerëz bëjnë seks çdo ditë?

Është shumë e rrallë që çiftet të bëjnë seks çdo ditë. Një sondazh i YouGov zbuloi se vetëm 4% e të rriturve thonë se bëjnë seks të paktën një herë në ditë. Përgjigjet më të zakonshme ishin disa herë në javë (14%), një herë në javë (8%) dhe disa herë në muaj (14%). Por kur u pyetën sa shpesh do të donin të bënin seks, ata numra u bënë pak më të lartë. 13% e të anketuarve thanë se do të donin të bënin seks çdo ditë, ndërsa 26% thanë se frekuenca e tyre ideale do të ishte disa herë në javë (përveç kësaj, 12% thanë një herë në javë, dhe 10% thanë disa herë në muaj).

A është mirë të bësh seks çdo ditë?

Ka përfitime për të bërë seks rregullisht: seksi zvogëlon stresin, forcon lidhjen dhe madje rrit vetëvlerësimin. Dhe ndërsa mund t’ju duhet të bëni më pak gjumë, nuk ka ndonjë pengesë të madhe për të bërë seks çdo ditë. Në fakt, nuk mungojnë libra dhe artikuj që sfidojnë njerëzit të bëjnë seks çdo ditë për një javë, një muaj ose një vit, duke thënë se kjo do të përmirësojë marrëdhënien tuaj. Por a është seksi çdo ditë me të vërtetë një qëllim i qëndrueshëm?

Si të bëni seks çdo ditë – nëse dëshironi

“Të bësh seks çdo ditë mund të jetë një qëllim realist, nëse kjo është ajo që ju dhe partneri juaj jeni të interesuar; gjithashtu varet nga përcaktimi juaj për seksin”, thotë Brianna Rader, drejtuese dhe themeluese e aplikacionit Juicebox për trajnimin e seksit dhe marrëdhënieve.

Ajo shton se disa lloje të seksit kërkojnë më shumë kohë përgatitore ose kohë shërimi. Kjo do të thotë që nëse bëni seks çdo ditë, mund të përfundoni duke bërë lloje të seksit që ju pëlqejnë më pak.

“Ndonjëherë lloji i seksit që dëshironi të bëni kërkon përgatitje (si seksi anal) që do të ishte rraskapitëse për ta bërë çdo ditë.

Në fund të fundit, nëse ju dhe partneri juaj jeni të kënaqur me jetën tuaj seksuale, nuk keni nevojë të bëni seks çdo ditë. Siç thotë Rader, ‘Mos u kapni në numra!’, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.