Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zhvillimet në veri, Kurti shtyn pjesëmarrjen në takimin e Bratisllavës

NULL NULL
nga Albert Bajrami 30.05.2023 14:29
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, nuk dihet nëse do të shkojë në Forumin Global të Sigurisë GLOBSEK 2023.

Ai e ka shtyrë vizitën e tij për shkak të zhvillimeve në vend.

Kështu tha për Klankosova.tv zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës Përparim Kryeziu.

“Ka qenë e planifikuar që të shkojë. Por, për shkak të zhvillimeve në vend është shtyrë pjesëmarrja. Nuk është definitive ende nëse do të marrë pjesë ose jo”, tha ai.

Gjatë së hënës situata ishte tejet e tensionuar në tri komunat veriore, në Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq.

Një numër i protestuesve serbë ishin ofruar tek objektet komunale për të penguar hyrjen e kryetarëve të zgjedhur në zyrat e tyre.

30 ushtarë të KFOR-it u lënduan gjatë përleshjes me protestuesit, tre nga ta me armë zjarri.

Pesë serbë u prangosën nga policia, derisa tre nga ta më pas u liruan në procedurë të rregullt.

U raportua se emisari special i Bashkimit Evropian Miroslav Lajçak, po përgatit një takim tjetër në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.