Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zelensky shkarkon zv/komandantin e Gardës Kombëtare

NULL NULL
11.02.2023 22:38

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lëshoi të shtunën një dekret për shkarkimin e një figure të lartë të sigurisë dhe tha se përpjekjet e tij për të pastruar qeverinë do të vazhdojnë.

Autoritetet kanë shkarkuar dhjetëra zyrtarë në javët e fundit dhe kanë hapur hetime si pjesë e një përpjekjeje të përhapur kundër keqbërjes. Bashkimi Evropian thotë se adresimi i korrupsionit është një kërkesë për anëtarësimin e Ukrainës në bllokun 27-anëtarësh.

Zelensky shkarkoi Ruslan Dziuban si zëvendëskomandant i Gardës Kombëtare, sipas një dekreti të shkurtër të lëshuar nga zyra presidenciale. Ai nuk dha asnjë arsye për lëvizjen.

Zelensky – i cili ka theksuar nevojën që ministria e Mbrojtjes në veçanti të pastrohet – nuk e përmendi në mënyrë specifike Dziuban në video-adresimin e tij ditor.

Në vend të kësaj, ai tha se kishte takuar zyrtarë të sektorit të mbrojtjes dhe të zbatimit të ligjit për të diskutuar mënyrat për të mbrojtur institucionet nga ato që ai i quajti përpjekjet nga jashtë ose brenda për të ulur efektivitetin dhe efikasitetin e tyre.

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës tha të enjten se qindra zyrtarë në ministri ose në forcat e armatosura ishin disiplinuar vitin e kaluar pas auditimeve të brendshme dhe se ai kishte “zero tolerancë” për korrupsionin. /Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.