Zelanda e Re relakson kufizimet për bartjen e maskave

Zelanda e Re relakson kufizimet për bartjen e maskave

NULL NULL
1 muaj më parë

 

Maskat e fytyrës nuk janë më të detyrueshme në transportin publik në pjesën më të madhe të Zelandës së Re pasi rastet e reja të koronavirusit vazhdojnë të bien.

Nga mesnata e së mërkurës, ato kërkohen vetëm në Auckland, qendra e një shpërthimi të fundit të virusit dhe në aeroplanë.

Pjesa tjetër e Zelandës së Re hoqi të gjitha kufizimet e pandemisë të hënën.

Zelanda e Re u vlerësua gjerësisht për përgjigjen e saj të shpejtë ndaj COVID-19 dhe jeta e përditshme kryesisht u kthye në normalitet në qershor, por virusi u rishfaq në Auckland në gusht, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Qyteti më i madh i vendit u kthye në bllokadë, përkohësisht, pasi bordurat e tjera u vendosën përsëri diku tjetër.

Zelanda e Re tani ka regjistruar 1,468 raste të konfirmuara me COVID-19 dhe 25 vdekje.