Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Yoon i Koresë së Jugut hap derën për ndihmën e mundshme ushtarake për Ukrainën

NULL NULL
19.04.2023 08:46
South Korean President Yoon Suk Yeol speaks during an interview with Reuters at the Presidential Office in Seoul, South Korea, April 18, 2023. REUTERS/Kim Hong-Ji

Koreja e Jugut mund të zgjerojë mbështetjen e saj për Ukrainën përtej ndihmës humanitare dhe ekonomike nëse ajo goditet nga një sulm civil në shkallë të gjerë, tha presidenti Yoon Suk Yeol, duke sinjalizuar një ndryshim në qëndrimin e tij kundër armatosjes së Ukrainës për herë të parë.

Në një intervistë për Reuters përpara vizitës së tij shtetërore në SHBA javën e ardhshme, Yoon tha se qeveria e tij ka qenë duke eksploruar se si të ndihmojë në mbrojtjen dhe rindërtimin e Ukrainës, ashtu si Koreja e Jugut mori ndihmë ndërkombëtare gjatë Luftës Koreane 1950-53, transmeton Klankosova.tv.

“Nëse ka një situatë që komuniteti ndërkombëtar nuk mund ta pranojë, siç është ndonjë sulm në shkallë të gjerë ndaj civilëve, masakër ose shkelje serioze e ligjeve të luftës, mund të jetë e vështirë për ne që të insistojmë vetëm në mbështetje humanitare ose financiare”, tha Yoon.

Ishte hera e parë që Seuli sugjeroi një gatishmëri për t’i ofruar armë Ukrainës, më shumë se një vit pasi përjashtoi mundësinë e ndihmës vdekjeprurëse.

Një aleat kyç i SHBA-së dhe prodhuesi kryesor i municioneve artilerike, Koreja e Jugut është përpjekur deri më tani të shmangë antagonizimin e Rusisë për shkak të kompanive të saj që operojnë atje dhe ndikimit të Moskës mbi Korenë e Veriut, pavarësisht presionit në rritje nga vendet perëndimore për furnizim me armë, transmeton Klankosova.tv.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.