Ushtrimet në natyrë më të mira se sa ato në ambiente të mbyllura - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ushtrimet në natyrë më të mira se sa ato në ambiente të mbyllura

NULL NULL
20/08/2019

Ushtrimet jashtë shtëpisë largojnë stresin më shumë sesa t’i bëni brenda shtëpisë, sipas një studimi.

Çiklizmi nëpër male dhe vrapimi përmes peisazheve natyrore pa ndërtesa u zbulua se kishin ndikimin më të madh pozitiv në shëndetin mendor.

Psikologët besojnë se është efekti qetësues i natyrës që e bën ushtrimin në natyrë ta lehtësojë stresin.

Hulumtimi shton një varg studimesh që kanë zbuluar se ekspozimin ndaj hapësirave të gjelbra është i dobishëm për disponimin tonë.

Ekspertët e Universitetit të Roehampton së bashku me një ekip në Gjermani, botuan gjetjet e tyre në revistën Mental Health and Prevention.