Turqia dhe Rusia bien dakord të zhvillojnë vaksinën kundër Covid-19

Turqia dhe Rusia bien dakord të zhvillojnë vaksinën kundër Covid-19

4 muaj më parë

Turqia dhe Rusia ranë dakord të martën të bashkëpunojnë për të zhvilluar vaksinën kundër koronavirusit dhe të kryejnë prova të përbashkëta klinike.

Ministria Turke e Shëndetësisë tha në një deklaratë se Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca zhvilloi një telefonatë konferencë me homologun e tij rus Mikhail Murashko, shkruan Anadolu, transmeton Klan Kosova

Turqia ka arritur sukses në luftën e saj kundër Covid-19 duke përdorur trajtime të ndryshme sesa Organizata Botërore e Shëndetit, theksoi Koca, duke përmendur rastet e koronavirusit të rënies dhe numrin e vdekjeve ulen dita ditës.

Koca kujtoi se Turqia filloi procesin e normalizimit që nga 1 qershori dhe rreth 130,000 u shëruan nga COVID-19.

Turqia po kryen studimet e saj për vaksinën në 22 qendra, tha zyrtari i lartë shëndetësor, duke shtuar se katër prej tyre kanë kaluar në fazën e testimit të kafshëve deri më tani.

Nga ana e tij, Murashko tha se ata janë duke punuar në sintezën e vaksinës COVID-19, dhe arritën rezultate pozitive nga testimet e kafshëve.

Të dy ministrat ranë dakord të takoheshin rregullisht dhe të zhvillonin studime të përbashkëta në zhvillimin e vaksinave dhe ilaçeve.

Ndërkohë, Koca tha në Twitter se Turqia do të luajë një rol aktiv në zhvillimin e ilaçeve dhe të bëjë procese me institucione të lidhura përfshirë Administratën e Ushqimit dhe Barnave dhe Agjencinë Evropiane të Barnave.

Kujtojmë se pas përhapjes në Kinë dhjetorin e kaluar koronavirusi është përhapur në 188 vende dhe rajone në të gjithë botën. SHBA, Brazili, Rusia dhe disa vende evropiane janë aktualisht më të goditurat.

Nga pandemia kanë mbetur të vdekur më shumë se 377.400 njerëz në të gjithë botën, teksa të infektuar janë mbi 6.32 milionë persona si dhe më shumë se 2.72 milionë njerëz janë shëruar nga sëmundja, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në SHBA.