Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosova dhe Turqia bashkë për Mehmet Akifin

NULL NULL
07.05.2015 20:19

Qytetarë nga Kosova e Maqedonia  ishin bërë bashkë në inaugurimin e xhamisë së rindërtuar që u financua nga Qeveria e Turqisë. Në Shushicë të Istogut, pjesëmarrësve në ceremoni iu bashkua me videolidhje edhe Recep Erdogan.

Të gjithë u bënë bashkë rreth xhamisë që mban emrin e burrit të kësaj ane që ishte autor i himnit të Turqisë, Mehmet Akif Ersoy-it.

Pjesëmarrës ishte edhe stërnipi 84 vjeçar i Mehmet Akif-it, Adem Mulaj, i cili ishte shumë i kënaqur. Për gazetarin Florent Zeqaj, ai tha se ne jemi bashkë, jemi vëllezër. Në intervistë për Klan Kosovën tha se ai tha se së fundmi ka kontaktuar me vajzën e Mehmet Akifit që jeton në Turqi.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.