Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të mirat nga lajthia

NULL NULL
20.05.2015 09:55

Lajthia  është zakonisht një shkurre gjetherënëse që arrin 3-8m lartësi, por mund të arrijë edhe 15m. Rritet veçmas ose e përzierë me shkurre si shkoza, mëlleza, molla e egër (dyvjaka), thana etj. Bima parapëlqen shpatet e drejtuara nga veriu ose verilindja që nuk rrihen nga dielli.

Lajthia është e këndshme dhe e ushqyeshme, përdoret e freskët, e thatë dhe e përpunuar në ëmbëlsira të ndryshme.

Frutat përmbajnë rreth 60 për qind vaj, albuminë dhe pak sheqerna. Me miellin e saj edhe të grurit përgatitet një bukë shumë e ushqyeshme.

Thelbi është i pasur në kripëra minerale si dhe vitamina A, B1, B5, C, PP, etj. Lajthitë përdoren me rezultate të mira dhe u rekomandohen atyre me shëndet të dobësuar, anemikëve, si dhe për gratë shtatzëna.

Nuk këshillohet përdorimi i lajthive te ata që vuajnë nga stomaku dhe nga dispepsia (tretje me vështirësi e ushqimit dhe me dhimbje të aparatit tretës.) Lëvorja e rrënjës ka veti antipiretike.

Pjalmi i luleve është përdorur kundër epilepsisë (sëmundjes së tokës).

Gjethet e lajthisë kanë veprim qetësues në dhimbjet dhe infeksionet e zorrëve dhe përdoren kundër diarresë, meqenëse ato përmbajnë lëndë tanike.

Nga druri i lajthisë nxirret një vaj eterik, që përdoret kundër dhimbjeve të dhëmbëve; për këtë do të mjaftonin disa pika mbi dhëmbin e sëmurë.

Gjithashtu, ky vaj ka dhënë rezultate të mira për luftimin e krimbave askaride. Me përdorim të jashtëm jep efekt kundër thumbimeve të insekteve.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.