Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Sulm kamikaz në një xhami në Arabinë Saudite

NULL NULL
22.05.2015 13:58

Një kamikaz ka sulmuar xhaminë shiite në provincën lindore të Arabisë Saudite, duke shkaktuar viktima, raportojnë mediat shtetërore.

Një dëshmitar, tha për agjencinë e lajmeve Reuters, se ndodhi një shpërthim i madh në xhaminë Imam Ali në fshatin al-Qadeeh.

ed5339ea-d779-42f8-91d7-857106e5381d_4x3_296x222 K4

Ai shtoi se numri i viktimave në xhami mendohet të jetë të paktën 30 persona. Ata ndodheshin në mesin e 150 personave që ishin atje për t’u lutur.

shperthimi-arabia

Deri tani nuk ka pasur raportime për përgjegjësit e këtij sulmi.

Minoriteti mysliman Shia në Arabinë Saudite është kryesisht i bazuar në Provincën Lindore, dhe kohët e fundit atje ka pasur protesta të mëdha për të drejtat e këtij minoriteti. Ky është sulmi i parë i një xhamie shiite atje.

KKKKKK1

Ky sulm besohet të ketë ardhur nga fakti që sauditët kryesojnë një koalicion të shteteve arabe në një fushatë kundra rebelëve shiitë në Jemen.

ed5339ea-d779-42f8-91d7-857106e5381d_4x3_296x222

Arabia Saudite është kërcënuar edhe nga Shteti Islamik, që është në shënjestër të koalicionit ndërkombëtar përfshi edhe mbretërinë sunite. / klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.