Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

ShBA, Suedia dhe Zvicra goditen nga një rritje e rasteve të pneumonisë, e njëjta që preku Kinën

NULL NULL
01.12.2023 16:39
Pneumia
Pneumia

Një numër alarmant i rasteve të pneumonisë është zbuluar në Suedi dhe Zvicër, duke i bërë jehonë një rritjeje të ngjashme në Kinë.

Vjen pikërisht kur Danimarka dhe ShBA raportuan një rritje të mprehtë të rasteve të një virusi të ngjashëm respirator te fëmijët.

Rreth 145 njerëz në Suedi janë sëmurë nga pneumonia e mikoplazmës nga prilli deri në shtator, sipas një studimi të publikuar javën e kaluar.

I njëjti raport zbuloi se Zvicra kishte parë 132 raste dhe Singapori 172, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Ndërkohë, qarku Ohio në ShBA raportoi një shpërthim pediatrik të pneumonisë, duke përfshirë disa raste të pneumonisë mikoplazmatike, një version i butë i sëmundjes.

Pacienti mesatar është rreth tetë vjeç, sipas rrethit, dhe simptomat më të zakonshme kanë qenë kolla, ethet dhe lodhja.

Në një deklaratë të përbashkët, komisioneri i shëndetësisë Duane Stansbury dhe doktori Clint Koenig, i Ohio Health Riverside Methodist Hospital, thanë: “Ne nuk mendojmë se kjo është një sëmundje e re e frymëmarrjes, por një rritje e madhe në numrin e rasteve të pneumonisë që shihen normalisht në këtë kohë”.

Pneumonia – inflamacioni i mushkërive – zakonisht shkaktohet nga një infeksion bakterial ose viral dhe përmirësohet brenda dy javësh.

Insekti mund të shkaktojë që disa njerëz të bëhen shumë të sëmurë, veçanërisht personat mbi 65 vjeç, foshnjat ose fëmijët e vegjël dhe ata me sëmundje të mushkërive.

Rritja pasqyron ngjarjet që shpalosen në Kinë, ku një virus i paspecifikuar po infekton qindra fëmijë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.