Qeveria falë 680 milionë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Qeveria falë 680 milionë

NULL NULL
03/06/2015

Qeveria e Kosovës gjatë mbledhjes së të mërkurës ka miratuar projektligjin për faljen e borxheve publike.

Me këtë rast, Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka thënë se në total do të falen borxhe në vlerë prej 680 milionë euro.

Sipas tij, kjo do t`ju ndihmojë sidomos personave fizikë të cilët janë në gjendje të rëndë financiare.

Ndër organizatët të cilat do të`u falen më së shumti borxhe është Administrata Tatimore si dhe ndërmarrje të tjera publike, transmeton Klan Kosova.

Ndërkaq, kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar se falja e këtyre borxheve do të krijojë stabilitetit për shumë njerëz.

Falja e  borxheve do të bëhet për periudhën kohore deri në dhjetor të vitit 2008./Klan Kosova.