Protestuesit në Paris sot shënojnë njëvjetorin

Protestuesit në Paris sot shënojnë njëvjetorin

NULL NULL
2 years më parë

Një vit më parë në të njëjtën datë, qindra mijëra protestues dolën për herë të parë në rrugë anembanë Francës duke dalë kundër taksës së re të karburanteve që ishte vendosur atëherë.

Këto protesta nuk u ndaluan për një vit duke vazhduar të ndodhin çdo vikend, transmeton Klan Kosova.

Edhe sot policia në kryeqytetin francez, Parisin ka hedhur gaz lotsjellës të shtunën për të shpërndarë protestuesit në shënimin e njëvjetorit të protestave anti-qeveritare të “Xhaketave të Verdha”.

Autoritetet thanë se kanë arrestuar 33 persona, protestat më vonë u kthyen në një lëvizje kundër qeverisjes së presidentit Emmanuel Macron dhe reformave të tij ekonomike.