Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Politologu serb: Serbët e Kosovës “mes dy zjarresh”, dikush dikë po mashtron

NULL NULL
19.04.2023 19:44
Mladen Mrdalj, aleksandar vuçiq

Dhjetë vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Brukselit, serbët e Kosovës mbetën në një “qëllim të dyfishtë”, sepse u tërhoqën nga institucionet paralele dhe hynë në sistemet e autoriteteve të Kosovës, e më pas u larguan prej tyre, thotë politologu Mladen Mrdalj.

“Ata nuk janë në institucione që të mund të provojnë diçka nga brenda dhe as nuk kanë fuqi që të pengojnë dhunën fizike të pushtetarëve në Prishtinë që të imponojnë vullnetin e tyre”, tha Mrdalj për  N1, transmeton Klan Kosova.

Por, thotë ai, nëse nuk do të kishte marrëveshje me Brukselin, autoritetet në Prishtinë, sipas tij, do të kishin imponuar pushtet në territorin ku jetojnë serbët.

I pyetur nëse marrëveshjet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, e fundit prej të cilave u arrit në Ohër, të gjitha çojnë në njohjen e Kosovës, Mrdalj thotë – kjo është padyshim që dikush mashtron dikë.

“Deklaratat e presidentit Aleksandër Vuçiq, si ajo se “i dhemb dora” dhe për këtë arsye nuk e ka nënshkruar marrëveshjen, mund të kuptohen si përpjekje për të mashtruar Perëndimin, por mund të kuptojmë edhe se në këtë mënyrë ai po mashtron qytetarët e Serbisë”.

“Kështu funksionon realisht diplomacia botërore – çdo politikan është nën presionin e qytetarëve të tij dhe aktorëve më të fortë”, tha Mrdalj.

“Ajo që bën Vuçiq është të luajë mes këtyre dy niveleve”, vlerësoi ai.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.