Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Policia malazeze arreston një shtetas serb të kërkuar nga Kosova për krime lufte

NULL NULL
25.09.2023 12:59

Policia malazeze ka arrestuar një shtetas serb të kërkuar nga Kosova për krime lufte

“Zyrtarët e Sektorit Kundër Krimit, duke kryer një bastisje të synuar ndërkombëtar, së bashku me oficerët e Departamentit të Sigurisë së Plavës dhe Departamentit të Sigurisë së Beranës, gjetën dhe ndaluan një person të kërkuar nga NCB Interpol UNMIK për krime lufte kundër popullatës civile”, njoftuan nga Administrata e Policisë.

M.V-së , 61 vjeçar është shtetas i Serbisë, i cili kërkohet nga NCB Interpol UNMIK, dhe për të siguruar praninë e tij në procedurën penale që po zhvillohet kundër tij për shkak të dyshimit të arsyeshëm se ka kryer veprën penale të krimeve të luftës kundër civilit. popullsi, thonë nga policia malazeze, shkruan AntenaM, transmeton Klankosova.tv.

“M.V. dyshohet se veprën e lartpërmendur penale e ka kryer gjatë vitit 1999 në territorin e Komunës së Pejës”, thuhet në njoftim.

Gjyqtari hetues i Gjykatës së Lartë në Bijelo Polje e ka urdhëruar masën e paraburgimit me ekstradim.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.