Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përfitimet shëndetësore që i merrni nga ngrënia e boronicave

NULL NULL
22.04.2023 14:33
boronica

Ndoshta jo të gjithë e dinë, por boronicat mund të jenë shumë të rëndësishme për shëndetin dhe kanë disa veti që mund të ndihmojnë zemrën të funksionojë siç duhet: ja çfarë duhet të dini për të.

Siç pritej, boronicat mund të jenë vërtet të dobishme për shëndetin e organizmit falë përmbajtjes së vitaminave.

Boronicat janë të shkëlqyera për përmirësimin e koagulimit të gjakut, funksionimin korrekt të zemrës dhe për shëndetin e kockave.

Siç pritej, boronicat janë antioksidantë të shkëlqyer dhe për rrjedhojë rezultojnë të jenë shumë të dobishme për të luftuar plakjen qelizore. Përveç kësaj, këto manaferra duket se janë të pasura me substanca fitokine, të cilat do ta ndihmonin trupin të luftojë disa patologji kardiake.

Boronicat nuk janë vetëm të shkëlqyera për të luftuar rrudhat, por edhe të rëndësishme për shëndetin mendor.

Këto manaferra, sipas disa kërkimeve, përmbajnë disa elementë shumë të rëndësishëm për shëndetin e trurit. Duket, në fakt, se boronicat ndihmojnw nw uljen e rrezikut tw demencës.

Ky “kapacitet” do t’i atribuohet flavonoideve që përmbahen në manaferrat në fjalë. Përveç kësaj, ky element do të ishte gjithashtu i dobishëm për përmirësimin e performancës së kujtesës.

Sipas disa kërkimeve duket se boronicat kanë efekt pozitiv në humor duke luftuar depresionin. Së fundi, falë përmbajtjes së vitaminës C, boronicat mund të kenë një ndikim pozitiv në luftimin e ankthit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.