Pelosi: Kina nuk do të bëjë një plan udhëtimi për ne - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pelosi: Kina nuk do të bëjë një plan udhëtimi për ne

NULL NULL
05/08/2022

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, ka thënë që Kina nuk do ta bëjë ndonjë plan udhëtimi për Amerikën

“Ne nuk do t’i lejojmë që ta izolojnë Tajvanin. Ata nuk do ta bëjnë planin tonë rrugor, dhe partneriteti ShBA-Tajvan është i fuqishëm”, ka thënë Pelosi sipas raportimeve nga The Guardian.

Pelosi, që ishte në vizitë në vendet e Indo-Paqësorit ka pohuar që Kina ka provuar ta izolojë Tajvanin, dhe që vizita e saj në Taipei është një “justifikim për Pekinin që të ndërmarrë prova ushtarake afër ishullit”.

“Kina ka provuar që ta izolojë Tajvanin. Ata mund ta parandalojnë Tajvanin nga pjesëmarrja diku tjetër, po rata nuk do ta izolojnë Tajvanin duke na parandaluar së ardhuri këtu”, ka thënë Pelosi në Tokio.