Një grabitës i dyshuar i bankës shpëtohet në Vatikan pas shembjes së tunelit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Një grabitës i dyshuar i bankës shpëtohet në Vatikan pas shembjes së tunelit

NULL NULL
12.08.2022 16:59

Një italian është shpëtuar nga një tunel i shembur pranë Vatikanit – dhe policia dyshon se ai mund të kishte hyrë në një bankë.

Ai tani po shërohet në spital pasi zjarrfikësit kaluan tetë orë duke e nxjerrë nga tuneli, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Oficerët besojnë se ai mund të ketë qenë pjesë e një bande, që përpiqej të hynte në një bankë.

Dy burra të tjerë u arrestuan për “rezistencë ndaj një zyrtari publik”, pasi u përpoqën të arratiseshin nga vendi, raporton Rai News.

Tre nga katër burrat arritën të arratiseshin përpara se tuneli të shembet, duke e lënë njeriun e fundit të bllokuar gjashtë metra më poshtë.

“Ne jemi ende duke hetuar, nuk përjashtojmë që ata janë hajdutë, kjo është një nga teoritë,” tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve AFP.

Tuneli, i cili fillonte në një dyqan bosh, të sapomarrë me qira, ishte në një zonë afër dy brigjeve.

Mediat lokale besojnë se motivi është i qartë, duke vënë në dukje se tuneli u gjet pranë një banke pak para fundjavës së gjatë të 15 gushtit, kur pjesa më e madhe e qytetit zbrazet.