Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Netanyahu: Izraeli do të vazhdojë operacionet tokësore në Gaza derisa të përmbushen të gjitha qëllimet

NULL NULL
02.12.2023 22:10
Benjamin Netanyahu
Foto nga Arkiva: Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu

Izraeli do të vazhdojë operacionet tokësore në Gaza derisa të arrihen të gjitha qëllimet e tij, përsëriti kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në një konferencë për shtyp të shtunën.

“Ne do të vazhdojmë luftën derisa të arrijmë të gjitha qëllimet tona dhe nuk mund t’i arrijmë këto qëllime pa manovra tokësore”, tha Netanyahu. “Nuk ka mënyra të tjera për t’i arritur këto qëllime përveç fitores, dhe nuk ka asnjë mënyrë për të fituar përveç manovrimit në tokë”.

Netanyahu tha se qëllimet e Izraelit janë lirimi i pengjeve, çrrënjosja e Hamasit dhe parandalimi i një “regjimi terrori” në Gaza, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ne duhet t’i arrijmë këto synime; kjo është e vetmja gjë që është e rëndësishme për mua”, tha ai.

Netanyahu foli gjithashtu për pengjet e liruar, por nuk pranoi të jepte detaje mbi kushtet në të cilat ata mbaheshin në Gaza.

“Meqë provat janë mbledhur, ju e kuptoni se ata përjetuan ferrin”, tha ai.

Netanyahu përsëriti gjithashtu paralajmërimin e tij kundër përfshirjes së Hezbollahut në konflikt.

“Në veri, ne jemi duke operuar gjatë gjithë kohës kundër Hezbollahut, duke eliminuar skuadrat e terrorit që i çojnë terroristët më larg nga kufiri”, tha kryeministri izraelit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.