Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nëntë simptomat më të zakonshme të tumorit të trurit

NULL NULL
08.12.2023 08:10
tumor i trurit
tumor i trurit

Ekzistojnë dy lloje kryesore të tumoreve të trurit, me tumoret beninje jo-kancerogjene që rriten më ngadalë dhe kanë më pak gjasa të kthehen pas trajtimit.

Tumoret malinje kanceroze të trurit mund të fillojnë ose në tru ose të përhapen diku tjetër në trup dhe kanë më shumë gjasa të rikthehen.

Ndërsa shkaku i tyre është i panjohur, ju mund të jeni më në rrezik me kalimin e moshës, me shumicën e tumoreve të trurit që ndodhin tek të rriturit e moshës 85 deri në 89 vjeç – edhe pse disa lloje janë më të zakonshme tek fëmijët.

Ekspozimi ndaj rrezatimit nga radioterapia, skanimet CT ose rrezet X të kokës gjithashtu mund të rrisë rrezikun në raste të rralla, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Kushtet gjenetike të historisë familjare si skleroza tuberoze, neurofibromatoza dhe sindroma Turner mund të rrisin gjithashtu shanset.

Sa i përket trajtimit, trajtimi varet nga lloji i tumorit, ku ndodhet në tru, sa i madh është dhe sa është përhapur, si dhe nga shëndeti dhe fitnesi juaj i përgjithshëm.

Tumoret e trurit mund të shkaktojnë dhimbje koke, konvulsione, të përziera, të vjella dhe probleme me kujtesën, sipas NHS.

Nëse vuani ndonjë nga këto simptoma, veçanërisht një dhimbje koke që ndihet ndryshe nga ato që keni zakonisht, duhet të vizitoni mjekun tuaj të përgjithshëm, thotë shërbimi shëndetësor.

Këto janë nëntë simptomat më të zakonshme të një tumori në tru:

-Dhimbje koke,

-Konvulsione,

-Ndjeheni të sëmurë,

-Jeni të sëmurë,

-Probleme me memorien,

-Ndryshimi në personalitet,

-Dobësi ose paralizë në njërën anë të trupit,

-Probleme me shikimin,

-Probleme të të folurit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.