Nëntë lojtarë nga shtete më të vogla që duhet t’i shihni në EURO 2020 - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nëntë lojtarë nga shtete më të vogla që duhet t’i shihni në EURO 2020

NULL NULL
11/06/2021

Përpara EURO 2020, Eurosport ka hedhur një vështrim në nëntë lojtarë të cilët do të dëshironit t’i vështroni duke luajtur. Ka disa që mund t’i njihni dhe disa mund të mos i njihni. Disa janë të moshuar, disa janë të rinj. E rëndësishme është që ata kanë vendosur të luajnë një rol të rëndësishëm për një ekip që nuk është një nga favoritët, transmeton Klankosova.tv.

Burak Yilmaz – Turqi

Burak Yilmaz ka pasur një sezon fantastik në Francë, qëllimet e tij e çuan Lillen në një fitore mahnitëse të titullit Ligue 1 dhe ai duket se do të luajë një rol të ngjashëm për Turqinë.

Pavarësisht se është 35 vjeç ar, ende është një hajmali për ekipin turk dhe ai do të jetë kapiten i skuadrës. Turqia ka një kulturë përrallore të lojtarëve të rinj që vijnë, por Yilmaz është ende atje për të mbajtur gjërat nën kontroll.

Illya Zabarnyi – Ukrainë

Një fëmijë 18 vjeç luajti në Stade de France kundër kampionëve të botës dhe ndihmoi ekipin e tij të fitojë një barazim.

Asgjë nuk duket se e trondit këtë fëmijë, ai e lexon lojën shkëlqyeshëm dhe natyrisht, për çdo mbrojtës të ri, ai është i mirë me topin. Ai do të luajë ndoshta në anën e djathtë të tre mbrojtësve qendrorë të Andriy Shevchenkos dhe ata kanë një shans real për të dalë nga grupi i tyre si nën kampionë apo edhe fitues.

Ethan Ampadu – Uells

E ardhmja e tij në klub mund të ndahet midis qendërmbrojtësit dhe mesfushës qendrore, por ai është një lojtar jetik në atë zonë të fushës. Ampadu është një lojtar i plotë, ai mund të fitojë përsëri topin, ta sjellë përpara dhe më pas të gjejë pasimin kryesor për të marrë dikë si Aaron Ramsey ose Gareth Bale pas.

Ampadu do të jetë një nga dy lojtarët qendrorë. Një përgjegjësi e madhe mbase, por ai ka treguar deri më tani se mund ta menaxhojë mirë.

Enis Bardhi- Maqedonia Veriore

Historia e Bardhit është një histori magjepsëse. Ai lindi në Shkup nga një baba shqiptar dhe një nënë kosovare. Ai shkëlqeu për ekipin lokal Shkupi FC dhe fitoi një kontratë në nivelin e të rinjve të gjigandëve danezë Brondby.

Bardhi është një teknik i vërtetë, ai merr të gjitha vendimet, asnjë lojtar në Spanjë nuk ka shënuar më shumë goditje të lira sesa ai që nga ardhja e tij përveç Lionel Messi, dhe ai ka një goditje të ashpër nga distanca.

Një gjë për t’u theksuar është se Bardhi ka rezultuar pozitiv për Covid 19. Fatmirësisht ai është asimptomatik dhe Maqedonia e Veriut shpreson se ai do të jetë plotësisht i aftë për turneun, pasi humbi miqësore.

Aleksandr Golovin – Rusi

Kujtojmë se Golovin ndezi Kupën e Botës 2018, kur më pas zgjodhi të transferohej në Monaco.

Ai përfundoi sezonin e Ligue 1 me 14 kontribute në gola.

Gjithë mirësia e Rusisë kalon nëpër të dhe nëse skuadrat duan t’i ndalojnë, atëherë ata duhet ta ndalojnë atë.

Jonas Wind – Danimarkë

Në përgjithësi, shumica e lojtarëve në listën e Danimarkës pritet të jenë fillestarë për ekipin e tyre. Nuk e dimë kush do të fillojë i pari për Danimarkën.

Teorikisht duhet të jetë  Yussuf Poulsen ose Martin Braithwaite, dy lojtarë më me përvojë që luajnë në dy nga ligat më të mëdha në botë. Por ata të dy po luftojnë për formën dhe menaxheri Kasper Hjulmand ka filluar të eksperimentojë me zhvendosjen e njërit prej tyre më gjerë, duke i dhënë Wind një shans përpara Christian Eriksen.

Ai është shumë i shkathët me këmbët e tij. Është një perspektivë vërtet interesante, i cili është ende vetëm 22 vjeç dhe është luan me West Ham.

Ozan Tufan – Turqi

Lojtari  i dytë turk dhe ka një arsye të mirë për këtë. Ka një brez vërtetë të artë në Turqi tani dhe nëse Yilmaz është dora udhëzuese, atëherë Tufan është motori.

Kjo skuadër e Turqisë ka vetëm dy lojtarë mbi 30 vjeç, Yilmaz dhe portierin Mert Gunok, kështu që në moshën 26 vjeç, Tufan është një nga lojtarët më me përvojë në skuadër. Turqia është skuadra më e re në turne me një moshë mesatare prej vetëm 24 vjet e 11 muaj, pak para Anglisë që kanë 25 vjet e tre muaj.

Kacper Kozlowski – Poloni

Ai është një futbollist i talentuar. Ka kontroll të mrekullueshëm nga afër, driblim të shkëlqyeshëm dhe një sy për pasime.

Ai është lojtari më i ri në turne dhe debutoi në mars. Ai në fakt bëri debutimin e tij në Poloni dy vjet më parë në moshën 15 vjeç, lojtari i tretë më i ri në historinë e ligës.

Ai mund të ketë qenë edhe më tej në karrierën e tij po të mos kishte qenë për një përplasje të tmerrshme makine në të cilën ishte përfshirë vitin e kaluar. Ai nuk mund të stërvitej për gjashtë muaj dhe iu desh të rindërtonte veten për t’u kthyer atje ku ishte.

Goran Pandev- Maqedonia Veriore

Përfundojmë me lojtarin e katërt më të vjetër në turne. Pandev po luan edhe në moshën 37 vjeç, por ai jo vetëm që po luan, ai është një nga lojtarët kryesorë për Maqedoninë e Veriut si kapiten.

Ritmi i Pandev mund të ketë kaluar shumë kohë por ai punon jashtëzakonisht shumë, dhe natyrisht këmba e tij e majtë është ende një armë shumë e rrezikshme.