Lufta në Jemen, bisedimet Arabi Saudite - Houthi sjellin shpresë për armëpushim - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Lufta në Jemen, bisedimet Arabi Saudite – Houthi sjellin shpresë për armëpushim

NULL NULL
09.04.2023 14:23
Lufta ne Jemen

Një delegacion i Arabisë Saudite ndodhet në kryeqytetin e Jemenit, Sana’a për bisedime me lëvizjen rebele Houthi, me qëllim arritjen e një armëpushimi të ri dhe potencialisht të përhershëm.

Një ekip ndërmjetësimi nga Omani është gjithashtu në Sana’a.

Kryeqyteti është kontrolluar nga Houthi qëkur ata dëbuan qeverinë e Jemenit në vitin 2015.

Menjëherë pas kësaj, shpërtheu lufta midis Houthis dhe një koalicioni të udhëhequr nga Arabia Saudite që mbështet qeverinë.

Ajo ka vazhduar që atëherë, duke lënë dhjetëra mijëra jemenas të vdekur dhe rreth 80% të popullsisë që mbështetet në ndihma.

Asnjë konfirmim zyrtar nuk është bërë ende nga pala saudite, por mediat në Houthi thonë se të dy delegacionet saudite dhe omani janë në Sana’a.

Sërish, kushtet e një marrëveshjeje të tillë nuk janë bërë publike, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tvarme

Por thuhet se ato përfshijnë angazhime për të paguar pagat e punonjësve publikë dhe për të rihapur të gjitha portet dhe aeroportet – si dhe synime më ambicioze, si rindërtimi i vendit, largimi i forcave të huaja dhe një tranzicion politik. Të gjitha këto kanë qenë pengesa në të kaluarën.

Kjo nismë është në vetvete paralelisht me një proces të OKB-së, i cili rezultoi në një armëpushim të përkohshëm vitin e kaluar.

Gjatë periudhës së armëpushimit, masa të ndryshme të ndërtimit të besimit mundën të ecin përpara dhe ato kanë vazhduar, duke përfshirë lehtësimin e kufizimeve për importet dhe shkëmbimin e të burgosurve.

Konflikti në Jemen është kompleks – një armëpushim i përhershëm midis koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Houthis nuk do t’i jepte domosdoshmërisht fund të gjitha luftimeve.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.