LAJMI I FUNDIT: Hashim Thaçi jep dorëheqje nga posti i presidentit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

LAJMI I FUNDIT: Hashim Thaçi jep dorëheqje nga posti i presidentit

NULL NULL
2 years më parë

Hashim Thaçi ka dhënë dorëheqje nga posti i presidentit.

Një gjë të tillë ai ua kishte premtuar qytetarëve në rast se konfirmohet aktakuza ndaj tij nga Dhomat e Specializuara kur në publik doli vetëm propozim-aktakuza ndaj tij dhe Kadri Veselit – gjë që ndodhi sot.

Thaçi ka thënë se në asnjë rrethanë nuk mund ta lejojë që para Gjykatës Speciale të dalë Presidenti i Kosovës, njofton Klan Kosova.

“Ashtu, të dashur qytetarë, siç kam premtuar nuk do të lejoj në asnjë rrethanë që para gjyqit të dalë Presidenti i Republikës së Kosovës, prandaj për të mbrojtur integritetin e Presidencës së Republikës së Kosovës dhe atë të shtetit të Kosovës, integritetin dhe dinjitetin e qytetarit të Kosovës dhe popullit të Kosovës, si dhe duke respektuar edhe partneritetin me Bashkësinë Ndërkombëtare, unë sot jap dorëheqje nga pozita e presidentit të Republikës së Kosovës”.

“Ndihem shumë krenar me përgjegjësitë që kam bartur në këto tri dekada në pozicione, kapacitete dhe përgjegjësi të ndryshme institucionale të besuara nga vullneti i votës së lirë të qytetarëve të Kosovës”.

Hashim Thaçi kishte mandat si President i Kosovës deri në fillim të marsit të vitit të ardhshëm.