Kryediplomati grek nis turin ballkanik, viziton edhe Kosovën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kryediplomati grek nis turin ballkanik, viziton edhe Kosovën

NULL NULL
10/04/2018

Ministri i jashtëm grek, Nikolaos Kotzias nis një turne në Ballkan ku do të vizitojë: Serbinë, Kosovën dhe Maqedoninë.

Vizitat e tij në Prishtinë dhe Beograd zhvillohet gjatë të martës ndërsa takimi i tij me homologun maqedonas Nikola Dimitrov do të mbahet të enjten në Ohër.

Në Prishtinë, kryediplomati grek do të takohet me zëvendëskryeministrin Enver Hoxhaj dhe ka shumë mesazhe për te dhëne. Por Athina konfirmon se është ende shpejte për të pasur bisedime për njohjen e pavarësisë se Kosovës.

Shefi i diplomacisë greke është shprehur optimist se takimi i tij me Dimitrovin do të jetë një hap i madh për zgjidhjen e çështjes së emrit. Nëse do të ketë zhvillime pozitive në Ohër pritet shumë shpejt një takim mes kryeministrave Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, transmeton Klan Kosova.