Kryebashkiaku meksikan martohet me krokodilin e veshur me fustan nusërie - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kryebashkiaku meksikan martohet me krokodilin e veshur me fustan nusërie

NULL NULL
02/07/2022

Një kryebashkiak meksikan është martuar me një aligator të veshur me një fustan nusërie, duke vulosur bashkimin e çiftit të çuditshëm me një puthje në Meksikën jugperëndimore.

Zvarraniku shtatëvjeçar njihet si Princesha e Vogël dhe mendohet të jetë një hyjni që përfaqëson “Nënën Tokë” – martesa e saj me udhëheqësin lokal simbolizon bashkimin e njerëzve me hyjnoren.

Ceremonia ishte plot ngjyra, me muzikë tradicionale dhe vallëzues argëtues, ndërsa i kërkoi udhëheqësit indigjen të puthte nusen e tij të re.

Elia Edith Aguilar, e njohur si kumbara që organizoi dasmën, tha: “Më jep shumë lumturi dhe më bën krenare për rrënjët e mia. Është një traditë shumë e bukur”.

Ajo shtoi se ishte një privilegj që t’i besohej kryerja e ceremonisë dhe kishte menduar gjatë dhe vështirë se çfarë të vishte.

Goja e aligatorit të vogël u lidh për të shmangur kafshimin e padëshiruar pasi kryetari e puthi atë disa herë gjatë gjithë ceremonisë.

Mendohet se martesa rituale daton shekuj më parë, në kohët parahispanike, midis komuniteteve indigjene Chontal dhe Huave të shtetit Oaxaca, transmeton Klankosova.tv.

Victor Hugo Sosa gives his bride a smooch

A woman holds a reptile in a traditional ancestral wedding ceremony

A female reptile is pictured in a traditional ancestral wedding ceremony between Victor Aguilar, Mayor of San Pedro Huamelula