Kosovën e quajtën Republikë, kërkon falje kryeministrja serbe - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kosovën e quajtën Republikë, kërkon falje kryeministrja serbe

NULL NULL
06.02.2023 11:18

Kryeministrja serbe Ana bërnabiq ka thënë se se ka ndodhur një gabim në ueb faqen e Qeverisë së Serbisë, ku në përkthimin në anglisht të Planit 10-pikësh për lëvizjet e ardhshme politike të shtetit serb ishte shkruar Republika e Kosovës.

“Dua t’u kërkoj falje të gjithë qytetarëve tanë që një gabim kaq i rëndë është shfaqur në faqen e Qeverisë së Republikës së Serbisë. Ne menjëherë e hoqëm atë faqe, ishte, ka ndodhur një gabim, përgjegjësia është e ekipit qeveritar të internetit dhe Shërbimit për shtypi. Ne kontrolluam se për çfarë bëhej fjalë për vepra, ishte një gabim i madh i pafalshëm i përkthyesit”, tha ajo për RTS, transmeton Klankosova.tv