Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vetëm Kongresi Amerikan mund ta ndalojë Ukrainën të fitojë

123
string(13) "Simon Johnson" string(66) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/02/simon-johnson.jpg"
nga Simon Johnson 02.02.2023 10:05

Disa njerëz në kanalet e propagandës ruse tashmë i referohen ish-presidentit amerikan Donald Trump si “Trumpi ynë”, me sa duket për shkak të mbështetjes së perceptuar të marrë në të kaluarën. Po këta njerëz do të jenë të kënaqur nëse bashkëpunëtorët e Trumpit në Dhomën e Përfaqësuesve arrijnë të përmbysin përpjekjen aktuale të SHBA-së për të mbështetur Ukrainën.

Të ndihmosh Ukrainën të fitojë luftën e saj kundër Rusisë është thelbësore për sigurinë evropiane dhe globale. Lajmi i mirë është se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë ndërmarrë së fundmi dy hapa të mëdhenj strategjikë në drejtimin e duhur, duke ofruar armë më të afta dhe duke kufizuar të ardhurat ruse nga karburantet fosile. Lajmi i keq është se Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së e kontrolluar nga republikanët kërcënon të shkatërrojë gjithçka me një luftë mbi tavanin e borxhit federal.

Për të kuptuar se çfarë është në rrezik në Ukrainë, mendoni për një skenar në të cilin Rusia “fiton”, në kuptimin që ajo mban një pjesë ose të gjithë territorin që ka kapur. Kjo do të forconte kontrollin e presidentit Vladimir Putin në pushtet dhe do ta inkurajonte atë të zgjeronte përsëri kufijtë e Rusisë. Në fund të fundit, kjo është ajo që ndodhi pas reagimit të çalë perëndimor ndaj rrëmbimit të tokës së tij në vitin 2014, kur ai pushtoi Krimenë dhe pjesë të Ukrainës lindore. Zërat e shumtë në kanalet e propagandës ruse janë të qarta se ambicia është edhe territoriale (shumica e Ukrainës, Moldavisë, Balltikut dhe pjesëve të Polonisë, megjithëse jo domosdoshmërisht në atë renditje), dhe strategjike (humbja e Perëndimit dhe vlerave të tij). Asgjë që dëshiron Rusia nuk është sekret në këtë fazë, siç e bën të qartë mbulimi i jashtëzakonshëm i Julia Davis për këto zëra.

Për të ndaluar agresionin rus, dy gjëra janë të nevojshme: disfata në fushën e betejës dhe kufizimet e të ardhurave aktuale dhe të ardhshme nga shitja ndërkombëtare e naftës dhe gazit.

Rusia filloi me disa avantazhe në fushën e betejës, duke përfshirë tanke dhe artileri. Ukrainasit i luftuan sulmet fillestare me disa armë perëndimore (përfshirë raketat antitank), si dhe përdorimin e arsyeshëm të armatimeve të tyre ekzistuese të epokës sovjetike. Perëndimi nuk ka dashur ta kthejë ekuilibrin shumë larg ose shumë shpejt, prandaj ardhja e ngadaltë e sistemeve raketore dhe armaturës më të rëndë. Por premtimi i kohëve të fundit për tanke luftarake të avancuara është një hap i madh në drejtimin e duhur. Sinjali është se NATO do të ofrojë mbështetje të mjaftueshme për Ukrainën për ta shtyrë Rusinë jashtë, sado kohë që të duhet.

Kjo është një përgjigje e kalibruar me kujdes që përfundimisht do të ketë sukses. Siç thekson Phillips Payson O’Brien i Universitetit të St. Andreës në buletinin e tij shumë informues mbi këto çështje, rëndësia e armëve me rreze të gjatë dhe veçanërisht fuqia ajrore po vihet në fokus.

Problemi më i vështirë është çfarë duhet bërë me industrinë ruse të naftës, e cila përbën mbi 10% të prodhimit botëror. Rusia ka vetëembargo për gazin e saj natyror, i cili kalonte përmes tubacioneve drejt Evropës. Duke ndërprerë këto furnizime dhe duke rritur çmimet, Rusia ka treguar se nuk mund t’i besohet si një partner tregtar. Ngurrimi evropian për të blerë sërish gazin rus do të sjellë një dëmtim të madh në të ardhurat e ardhshme ruse.

Nafta e papërpunuar, nga ana tjetër, mund të transportohet kudo në botë. Produktet e rafinuara, të tilla si nafta, mund të dërgohen gjithashtu në distanca të gjata me anije – megjithëse kostot e transportit janë më të larta.

Në një artikull të fundit, The Economist pretendon se ka gjetur një të metë fatale në kufirin e çmimit të naftës të vendosur nga G7, Bashkimi Evropian dhe aleatët e tyre: fakti që ekziston një lloj flote “hije” që vepron jashtë kufirit të çmimit. Por kjo analizë e humbet çështjen pothuajse tërësisht, pavarësisht shpjegimit të qartë të dhënë nga Departamenti i Thesarit.

Objektivi i aleatëve perëndimorë është të kufizojnë të ardhurat ruse duke parandaluar një rritje të çmimeve botërore të naftës. Kombinimi i një embargoje të BE-së me një kufi çmimi për naftën e papërpunuar (që vlen për të gjitha transportet në pronësi, të siguruar dhe financuar nga perëndimi) është projektuar për të zhvendosur fuqinë e negociatave larg furnizuesve rusë dhe drejt klientëve të mbetur të Rusisë, përfshirë Indinë dhe Kinën.

Qëllimi është të mbajë naftën ruse në lëvizje, por të sjellë të ardhura më të ulëta sesa do të ndodhte ndryshe. Kjo është pikërisht ajo që ka ndodhur që kur kufiri i çmimit hyri në fuqi në fillim të dhjetorit 2022. Sipas Qendrës Finlandeze për Kërkime për Energjinë dhe Ajrin e Pastër, vlerësuesit më të mirë për këtë çështje, ndikimi në të ardhurat ruse ka qenë i rëndësishëm; çmimi standard Brent është luhatur rreth 80-85 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e papërpunuar ruse Urals lufton në intervalin 40-50 dollarë.

Sigurisht, është ende herët dhe hapi tjetër – vendosja e një kufiri çmimesh për produktet e rafinuara – do të hyjë në fuqi deri më 5 shkurt. Në mars, do të fillojë procesi i uljes së mundshme të kufijve të çmimeve për produktet e papërpunuara dhe të rafinuara. . Vendet perëndimore kanë filluar të përdorin fuqinë e tyre si konsumatorë brenda sistemit tregtar global.

Çfarë mund të shkojë keq? Rreziku më i dukshëm vjen nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA, ku disa republikanë janë të prirur të pengojnë operacionet e qeverisë federale, përfitimet e të drejtave, mbrojtjen kombëtare dhe madje edhe pagesat për borxhin e Thesarit të SHBA. Debati mbi tavanin e borxhit të SHBA-së është një marrëzi e rrezikshme idiosinkratike – Kongresi tashmë ka miratuar shpenzimet dhe tatimet në fjalë. Por për shkak të një sjelljeje të çuditshme në mënyrën se si interpretohet Kushtetuta e SHBA-së, disa republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve tani kanë një mundësi për të marrë me mend ato vendime të mëparshme.

Disa njerëz në kanalet e propagandës ruse tashmë i referohen ish-presidentit Donald Trump si “Trump ynë”, me sa duket për shkak të mbështetjes së perceptuar të marrë në të kaluarën. Të njëjtët njerëz do të jenë të kënaqur nëse bashkëpunëtorët republikanë të Dhomës së Trumpit arrijnë të përmbysin përpjekjet aktuale të SHBA-së për të mbështetur Ukrainën.

Simon Johnson, një ish-kryekonomist në Fondin Monetar Ndërkombëtar, është profesor në Shkollën e Menaxhimit Sloan të MIT dhe një bashkëkryetar i Aleancës së Politikave COVID-19.

(Shkrimi original është publikuar në Project Syndicate, ndërsa është përkthyer nga Klankosova.tv).

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme