10:53, 17 Prill 2020 Autor: Foreign Policy

Administrata Trump ka mbjellë trazira politike në Kosovë pikërisht në momentin kur nevojitet qeverisje e qëndrueshme për t’u përballur me kërcënimin COVID-19.

Sfida për t’iu përgjigjur shpërthimit në Kosovë është komplikuar nga një votë mosbesimi të mbështetur nga SHBA që rrëzoi qeverinë e kryeministrit Albin Kurti në fund të marsit, pas më pak se dy muaj në pushtet.

Beteja politike në vazhdim e hedh Kurtin, i cili mbetet kryeministri i përkohshëm dhe favorizon zgjedhjet e reja, kundër Presidentit Hashim Thaçi dhe disa prej aleatëve të tij parlamentarë, të cilët dëshirojnë të formojnë një qeveri të unitetit kombëtar që do të linte anash Kurtin dhe Vetëvendosjen e tij, e cila bëri fushatë në një platformë antikorrupsion dhe ka “bllokuar” ndikimin e madh të Washingtonit në punët e Kosovës. Thaçi drejtoi për një kohë të gjatë Partinë Demokratike të Kosovës, e cila doli nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) – në të cilën Thaçi ishte një ish-guerilë e lartë – pas luftës 1998-1999.

Kështu, ka dalë një krizë kushtetuese se kush ka të drejtë të qeverisë vendin. Banorët e zemëruar në mbyllje në kryeqytet, Prishtinë, kanë marrë masa me tenxhere dhe tigan për të protestuar kundër makinerive që rrëzuan qeverinë Kurti gjatë krizës së koronavirusit.

Ndërhyrja politike e administratës Trump në Kosovë është nxitur nga ajo që tani është një qasje e njohur për një politikë të jashtme të karakterizuar nga “shmangia” e aleatëve, vendimmarrja e udhëhequr nga operativë të afërt me Shtëpinë e Bardhë që lënë anash diplomatët e karrierës.

Shtetet e Bashkuara kanë bërë heqjen e Kurtit si një hap drejt një zgjidhje përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë.

Për zhgënjimin e Washingtonit, Kurti këmbënguli të mbajë tarifën 100 për qind për mallrat serbe, të cilën, si administrata Trump ashtu edhe Thaçi e konsideruan si një pengesë për avancimin e negociatave me Beogradin. Për më tepër, Kurti kishte kundërshtuar idenë tejet të diskutuar për shkëmbim të territorit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të arritur përparime në tryezën e bisedimeve. Administrata Trump është shprehur e hapur për shkëmbim të territorit, siç kanë Thaçi dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Meritat e shtytjes për një zgjidhje në këtë pikë dhe implikimet rajonale më të gjera të një shkëmbimi territoresh mënjanë, roli i SHBA-së për të mbështetur ofertën e Thaçit për të larguar Kurtin është kritikuar jo vetëm për rrezikimin e sovranitetit të Kosovës, por për ndërprerjen e qeverisjes gjatë pandemisë. Politika e Presidentit amerikan Donald Trump është fajësuar gjithashtu për prishjen e marrëdhënies së Washingtonit me aleatët kryesorë europianë që kishin avokuar për nevojën për një udhëheqje të qëndrueshme dhe paralajmëroi kundër një ndërhyrje të tillë të rëndë gjatë kësaj pandemie. Brenda SHBA-së administrata Trump është kritikuar ashpër nga Eliot Engel, kryetari i Komisionit për Punët e Jashtme të Shtëpisë, për minimin e një drejtuesi demokrat të sapo zgjedhur, vetëm kur qeveria duhet të përqendrohet në zhvillimin e një politike efektive për të adresuar urgjencën e vazhdueshme shëndetësore.

Mbështetja e SHBA për votimin e mosbesimit për të hequr Kurtin dhe për të ngritur Thaçin është shqetësuese edhe për një arsye tjetër, ajo ngre mundësinë që administrata Trump mund të kërkojë të vijë në mbrojtje të Thaçit duke ndërhyrë në punën e një Gjykate Speciale që heton krimet e supozuara të UÇK-së të kryera pas luftës, dy dekada më parë.

Duke punuar për largimin e Albin Kurtit dhe duke i dhënë mbështetjen Hashim Thaçit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë sinjalizuar mbështetjen e saj të përtërirë të elitës së vjetër politike të Kosovës, shumë prej të cilëve janë të “prekur” nga pjesëmarrja e pretenduar në abuzimet e të drejtave të njeriut dhe krimin e organizuar. Gjatë fushatës së bombardimeve 78-ditore të NATO-s kundër Serbisë në 1999, Washingtoni bashkëpunoi ngushtë me Thaçin, i cili më pas drejtoi krahun politik të UÇK-së. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj perëndimorë – së bashku me administratën e Kombeve të Bashkuara që qeverisën Kosovën për dekadën e parë të pasluftës – vazhduan të mbështesin Thaçin dhe ish-komandantët e tjerë të kthyer nga UÇK, në politikanë, megjithë rolin e tyre të dyshuar në krimet e pasluftës kundër rivalëve të tyre kosovarë dhe etnikë serbë.

Shtetet e Bashkuara kanë përdorur ndikimin e saj thelbësor në Kosovë qysh kur ajo drejtoi ndërhyrjen e NATO-s kundër spastrimit etnik të Serbisë ndaj shqiptarëve të Kosovës, duke mbrojtur më pas pavarësinë e Kosovës. Që nga ajo kohë, Shtetet e Bashkuara bashkëpunuan ngushtë me partnerët e saj në BE për të mbështetur vendin e ri. Në situatën aktuale, fakti që vendet kryesore anëtare të BE-së, përfshirë Francën dhe Gjermaninë, kundërshtuan rrëzimin e qeverisë së Kurtit për shqetësimin për destabilizimin e Kosovës ndërsa përhapja e koronavirusit është shqetësuese. Gatishmëria e administratës Trump për të dalë kundër partnerëve të saj evropianë në mënyrë që të mënjanohet një qeveri e zgjedhur demokratike gjatë një krize shëndetësore të pashembullt dëmton më tej një partneritet tashmë të tensionuar trans-Atlantik.

Vendosmëria e administratës Trump për të parë Kurtin jashtë mund të çojë në zvogëlimin e mbështetjes së Kosovës për Shtetet e Bashkuara. Kosovarët e zakonshëm, të cilët deri më tani kanë qenë me besueshmëri pro-Amerikanë për shkak të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s dhe duke kërkuar mbështetje të SHBA për pavarësinë e tyre, mund të rishqyrtojnë mbështetjen e tyre për vendin në dritën e diplomacisë së krahut të fortë që paraqet kërcënimin e Washingtonit për t’i dhënë fund 49 milionë dollarëve të saj nga financimi i një granti të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit. Në një veprim të paparë, anëtarët me aleatë të Kongresit madje kërcënuan të nxirrnin paqeruajtësit e SHBA jashtë vendit.

Shumë kosovarë janë lodhur gjithashtu për mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së për klikën e korruptuar politike të ish-luftëtarëve të udhëhequr nga Thaçi, të cilët kanë mbizotëruar në politikën e Kosovës që nga lufta, por kanë dorëzuar pak në mënyrën e qeverisjes efektive. Administrata Trump rrezikon të humbasë rezervuarin e thellë të vullnetit të mirë që Shtetet e Bashkuara kanë gëzuar në Kosovë për më shumë se dy dekada.

Ashtu si shumica e asaj që kemi parë nga politika e jashtme e kësaj administrate, ndërhyrja e saj e fundit politike në Kosovë është nxitur nga një besim i Trump duke realizuar një politikë të jashtme ad-hok që margjinalizon aktorët e tjerë të qeverisë dhe ekspertët dhe e bën atë kryesisht jashtë procesit zyrtar të politikës. Në rastin e fundit, ai individ është Richard Grenell, përvoja e të cilit në rajon është minimale, por i cili, si shumë në administratën Trump, është i prirur të kënaqë një shef kapriçioz dhe të vetë-fiksuar. Para se të bëhej kohët e fundit drejtori i përkohshëm i inteligjencës kombëtare, Grenell kishte shërbyer si ambasadori i Trump në Gjermani dhe i dërguari special në Ballkan. Në këtë aftësi, ai bashkëpunoi ngushtë me Thaçin dhe Vuçiqin për të çuar përpara një marrëveshje paqeje, duke e shfrytëzuar atë me premtimin e lidhjeve të rinovuara të transportit midis Beogradit dhe Prishtinës. Në fillim të marsit, Grenell priti Thaçin dhe Vuçiqn në Shtëpinë e Bardhë, me zyrtarë të lartë të pranishëm.

Insajderët e politikës së jashtme amerikane dhe vëzhguesit e shquar thonë se qëllimi i Grenell është të kryejë një tjetër “veprim të brendshëm politik” (siç u bë në skandalin e Ukrainës, për të cilin Trump ishte impezuar): mënjanimin e Kurtit të zgjedhur në mënyrë demokratike, në mënyrë që të shpejtojë mundësinë e qëllimit të gjatë të Thaçit dhe Vuçiqit duke shtrënguar duart në Shtëpinë e Bardhë dhe për të ofruar një fitore të madhe të politikës së jashtme për Trump përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit.

Në kohët normale, kjo do të veçohej si thjesht një veprim politik.

Por përpjekja për të arritur në një marrëveshje paqësore me çdo kusht gjatë një pandemie nënkupton shëndetin publik dhe politik të një vendi që Washingtoni punoi aq shumë për ta krijuar.

(Publikuar në Foreign Policy, përkthyer nga klankosova.tv)

 

klankosova.tv

 

Lajme të tjera