Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shkatërrimi i trenit të kursimit

123
string(18) "James K. Galbraith" string(73) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/03/James-K.-Galbraith-2.jpg"
nga James K. Galbraith 12.03.2023 12:15

Nëse gabimi njerëzor është fajtor për përplasjen vdekjeprurëse të trenit në Greqi më 28 shkurt, përgjegjësia në fund është e atyre që ideuan, mbrojtën dhe promovuan doktrinat ekonomike që mbështesin politikat shtrënguese që iu imponuan vendit në vitin 2010. Pa ato politika, kjo tragjedi nuk do të kishte ndodhur kurrë.

AUSTIN – Në një moment, shkatërrimi i egër i Greqisë i parashikuar në 2015 (dhe më parë) është kthyer në lajme, për shkak të një tragjedie të tmerrshme në një nga sistemet hekurudhore më të vogla të Evropës. Më 28 shkurt, një tren pasagjerësh u përplas ballë për ballë me një tren mallrash që udhëtonte në drejtim të kundërt në të njëjtën linjë, duke rezultuar në zhdukjen e trenit më të lehtë dhe më të shpejtë të pasagjerëve.

Sipas The Guardian, “trenat po udhëtonin në atë që duket të jetë një shtrirje e mirëmbajtur e linjës kryesore të elektrizuar”. Merrni një moment për të lënë të zhytet parëndësia e këtij vëzhgimi. Ne po flasim për një përplasje kokë më kokë. Sigurisht që nuk ishte shina.

A ishte atëherë një “gabim tragjik njerëzor”, siç njoftoi shpejt kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis? Shefi i stacionit në Larisa është arrestuar dhe përballet me një burgim të gjatë. Sa e volitshme që është dikush për t’u fajësuar.

Kush ishte drejtori i stacionit? Gazetari Dimitris Konstantakopoulos raporton se ai “ishte një burrë 60-vjeçar me përvojë të kufizuar, i vetëm në një pozicion me përgjegjësi të madhe”. Neë York Times shton se ai kishte vetëm gjashtë muaj trajnim.

Pse u përfshinë  njerëzit? Me sa duket, nuk ishin instaluar sisteme të automatizuara për të parandaluar afrimin e dy trenave me njëri-tjetrin në të njëjtën linjë. Dhe pse jo? Me sa duket, gjëra të tilla janë të shtrenjta. Ata shtojnë kostot pa kontribuar në të ardhura. Për të siguruar që këto masa mbrojtëse janë në vend të duhur, dora e fortë e rregullores duhet të anashkalojë motivin e fitimit.

Më keq, Konstantakopoulos raporton se, sipas një ish-drejtori të kompanisë Trainose, “Sistemi i fundit i tele-menaxhimit të hekurudhave u çaktivizua në vitin 2020”. Që atëherë, ish-drejtori “ndaloi së udhëtuari me tren”. Më keq akoma, The Neë York Timesnotes, “Punëtorët e hekurudhave thonë se semaforët ishin gjithmonë të kuq për shkak të viteve të dështimeve teknike. Punëtorët u lanë të paralajmëronin njëri-tjetrin për trenat që po afroheshin vetëm me radio radiofonike.” Dhe presidenti i shoqatës së shoferëve të trenave i tha BBC-së, “As treguesit, as semaforët, as kontrolli elektronik i trafikut nuk funksionojnë”.

Trainose, operatori hekurudhor i Greqisë, u ble nga shteti grek në vitin 2017 nga Ferrovie dello Stato e Italisë. Duke qenë se kompania italiane ishte e vetmja ofertuese, mund të konkludojmë se ajo mori një çmim të shkëlqyer. Privatorët – më falni, privatizuesit – bënë pikërisht atë që kërkonte motivi i fitimit: ata ulën kostot, jo vetëm duke shmangur pajisjet e sigurisë, por edhe duke hequr stafin hekurudhor. Sot ka vetëm 800 punonjës, nga 6,000 në 2010, megjithëse supozohet se do të jenë 2,800. Të kesh grupe të shumta sysh në linjën hekurudhore është në fund të fundit e tepërt – 99,9% të rasteve.

Pra, ka pasur vërtet gabim njerëzor. Por cilët njerëz i bënë gabimet? A bie përgjegjësia tek drejtuesi i vetëm i stacionit, apo tek Trainose (e cila vitin e kaluar e ndryshoi emrin në Hellenic Train)? Shefi i stacionit është padyshim një kok turku. Dhe duke qenë se menaxhmenti i Hellenic Train bëri pikërisht atë që kërkohej të bënte, vështirë se mund të akuzohet për një gabim.

Po Mitsotakis? Qeveria e tij ka fuqi rregullatore që nuk arriti ta ushtrojë. Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit kishte përgjegjësi për përmirësimin e rrjetit, por nuk e bëri këtë. Por edhe ky nuk ishte gabim. Mosrregullimi ishte në shërbim të motivit të fitimit të firmës private. Dështimi për të përmirësuar ishte në shërbim të programit të kursimit të qeverisë.

Po në lidhje me ish-kryeministrin Alexis Tsipras, i cili nënshkroi kushtet e dorëzimit të 2015 ndaj kreditorëve të Greqisë që çoi në valën e privatizimeve të shitjes me zjarr? Përsëri, kjo nuk u bë gabimisht; ishte rezultat i tradhtisë, keqbesimit dhe forcës madhore.

Po ata që vendosën kushtet e kursimit, derregullimit dhe privatizimit ndaj grekëve? Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Qendrore Evropiane dhe Komisioni Evropian – troika famëkeqe – morën kontrollin efektiv të qeverisë greke në vitin 2010 dhe përsëri në 2015 dhe ende e drejtojnë shfaqjen edhe sot e kësaj dite. Ata gjithashtu nuk bënë asnjë gabim. Ata thjesht zbatuan dogmën që ishte përshkruar nga ekonomistët në shërbim të kreditorëve. E tyre ishte drejtësia e fitimtarit, e ekzekutuar pikërisht siç ishte menduar.

Prandaj, gabimi njerëzor qëndron diku tjetër. Ajo qëndron me ata që ideuan, mbrojtën dhe promovuan doktrinat ekonomike që kanë shkatërruar Greqinë, dhe me ne të tjerët që shkuam me të. Ne e bëmë këtë marrëzi, por me vetësiguri, duke pranuar me vetëkënaqësi se ekonomia e tregut të lirë është e vetmja mundësi (“nuk ka alternativë”), se rregullimi është një barrë e shmangshme dhe se pronësia private është gjithmonë më e mirë se ajo publike. Ata në pozitat e pushtetit ishin të vetëkënaqur – nëse jo të gëzuar – ndërsa këto doktrina u përhapën në Greqi dhe në mbarë botën.

Ergo omnes in culpa.

James K. Galbraith, profesor dhe Kryetar në Marrëdhëniet e Qeverisë/Biznesit në Universitetin e Teksasit në Austin, është një ish-ekonomist i stafit për Komitetin Bankar të Dhomës dhe ish-drejtor ekzekutiv i Komitetit të Përbashkët Ekonomik të Kongresit.

(Botuar në Project Syndicate, përkthyer nga Klankosova.tv)

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme