Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Forca e pazot ajrore e Rusisë është një gabim larg ndezjes së luftës me NATO-n

123
string(24) "Hamish De Bretton-Gordon" string(79) "https://klankosova.tv/wp-content/uploads/2023/08/Hamish-De-Bretton-Gordon-1.jpg"
nga Hamish De Bretton-Gordon 16.09.2023 15:34
Hamish de Bretton-Gordon
Hamish de Bretton-Gordon

Derisa pushtimi i Putinit zë vend, rreziku i përshkallëzimit është larguar nga titujt kryesorë. Njerëzit duket se e shohin luftën si “normalisht të re”. Ata s’duhet ta bëjnë këtë.  Kjo është ende një situatë tepër e rrezikshme, e bërë me potencial për tragjedi. Kjo ishte e ashpër, kur mësuam se pothuajse saktësisht një vit më parë u përballëm me një dështim të vetëm teknologjik të luftës midis NATO-s dhe Rusisë.

Një avion vëzhgimi i paarmatosur i RAF, që operonte në hapësirën ajrore ndërkombëtare sipër Detit të Zi, u qëllua nga një pilot rus i pazoti – ose i çmendur. Raketa e parë dështoi të arrijë bllokimin cakut; i dyti ra në det pa bërë dëme.

Nëse secila prej raketave do të kishte funksionuar siç  mendohej, ne do të hynim në një krizë me pasoja marramendëse. Nuk është ekzagjerim të thuhet se përpjekja për të rrëzuar një avion britanik lehtë do të mund ta niste luftën e Tretë Botërore; deri në tridhjetë anëtarë të ekuipazhit britanik dhe avionët e tyre, të paaftë për veprime armiqësore, u vranë me gjakftohtësi në hapësirën ajrore neutrale. NATO nuk do të kishte zgjidhje tjetër veçse të përgjigjej me forcë dërrmuese. Dhe siç kemi mësuar vitin e fundit, ushtria e Rusisë është e hollë letër; derisa një ushtri moderne perëndimore do të godiste mbrojtjen e tyre pa menduar dy herë.

Në fakt, nuk do të duhej të ndodhte kjo. Sulmet dërrmuese të raketave dhe avionëve do të eliminonin çdo aset rus jashtë kufijve të saj brenda disa orësh nga vendimi për të zhdukur forcat e Kremlinit nga faqja e dheut. Ajo që do të kishte mbetur nuk do të kishte zgjidhje tjetër veçse të dorëzohej, ose – një mendim rrëqethës – të bëhej bërthamore.

Duke pasur parasysh natyrën potencialisht apokaliptike të pasojave, është e lehtë të kuptohet pse Mbretëria e Bashkuar dhe pa dyshim SHBA – u përpoqën të shtypnin natyrën e vërtetë të ngjarjes për kaq gjatë. Por është gjithashtu një kujtim i paaftësisë totale të Forcave Ajrore Ruse. Kjo nuk ka gjasa të ketë qenë hera e vetme kur pilotët e tyre kanë bërë gabime ose gjykime të gabuara. Ndoshta më shqetësues është zbulimi se pilotët rusë duket se nuk duan t’i ndjekin urdhrat, ose të paktën po u jepen udhëzime konfuze dhe të paqarta. Rreziku i përsëritjes është shumë i lartë.

Lidhur me këtë, mënyra më e mirë për të shmangur një përsëritje do të ishte largimi i rusëve nga qielli. Nëse ata nuk mund të godisnin një objektiv masiv në rrezen e pikës së zbrazët, ata me siguri nuk do të kishin një shans kundër F-16-ve. Nëse shpejtojmë shpërndarjen e avionëve modernë, avionët luftarakë perëndimorë mund t’i japin fund çdo perspektive të epërsisë ajrore ruse brenda disa ditësh, duke u dhënë formacioneve të blinduara ukrainase hapësirën për të manovruar aq kyçe për të arritur përparime.

Kjo do t’ia mundësorë gjithashtu inteligjencës e Mbretërisë së Bashkuar që të vazhdojë rolin e saj kritik në këtë luftë. Është e qartë se Moska është e gatshme të bëjë pothuajse gjithçka për të shtypur aktivitetet e Britanisë për mbledhjen e informacionit. “Spiunët tanë në qiell” mbi Detin e Zi shohin gjithçka që flota ruse po përgatit, dhe pa dyshim shumë më tepër – duke lejuar raketat britanike Storm Shadow të shënjestrojnë me saktësi asetet kritike detare.

Kjo duhet ta çmendë Putinin absolutisht. Nuk është çudi që ai është tërhequr zvarrë larg në lindje për të takuar diktatorin e trashë të Koresë së Veriut: forcat e të cilit janë dëshpëruara për çdo avantazh që mund të arrijnë. Trupat ruse po kalojnë përmes sasive biblike municionesh pa ndonjë efekt real. Tani ai është reduktuar në kërkimin për predha të epokës së lashtë sovjetike, ndërsa armatimet moderne perëndimore vazhdojnë të vërshojnë në Ukrainë. Dhe një njeri i dëshpëruar është i rrezikshëm.

NATO dhe Britania duhet të jenë në krye të lojës së tyre për të siguruar që një tjetër “aksident” të mos përdoret si pretekst për të kërkuar që ne të tërhiqemi – ose që okupatori gjithnjë e më i izoluar i Kremlinit të mos e tërheqë botën në armagedon.

Koloneli Hamish de Bretton-Gordon është ish-oficer komandues i Regjimentit të Parë të Tankeve Mbretërore i Britanisë së Madhe.

Kolumne e botuar në The Telegraph, përkthyer nga KlanKosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme