Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Kjo është arsyeja pse zgjoheni me ankth në mëngjes

NULL NULL
21.11.2023 09:11
Ankth

A jeni dikush që ndiheni të rënduar në zemër ose në kokë sapo të zgjoheni? A përjetoni mendime të forta ose ndjenja dërrmuese para se të ngriheni nga shtrati?

Ndërsa një pjesë e stresit konsiderohet një pjesë e natyrshme e jetës, shqetësimi i tepërt për detyrat e përditshme ose situatat që të tjerët i shohin si jo kërcënuese mund të tregojnë një çrregullim ankthi, sipas Jasreen Birgi, drejtuese e qytetit në startupin e shëndetit mendor Lissun në Indi.

Një studim i Lancet në 2021 raportoi një rritje prej 35% të çrregullimeve të ankthit në Indi gjatë pandemisë. Studimi zbuloi gjithashtu se gratë dhe të rinjtë ishin shumë të ndikuar nga ankthi dhe depresioni në krahasim me burrat dhe qytetarët e moshuar.

Gjetje të ngjashme u raportuan nga të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të publikuara në vitin 2020. Të dhënat raportuan se pothuajse 9.3 % e të rinjve të Indisë midis moshës 18 dhe 24 vjeç vuanin ose nga ankthi ose depresioni gjatë ditëve të para të pandemisë, ky numër u rrit në 16,8 % deri në mars 2022. Raporti gjithashtu sugjeron se më shumë gra u ndikuan nga ankthi dhe depresioni në krahasim me burrat.

Pse disa njerëz ndihen të shqetësuar kur zgjohen në mëngjes?

Birgi shpjegoi se të gjithë ndihen të shqetësuar ndonjëherë, dhe ankthi është një përgjigje e natyrshme ndaj stresit. Për shembull, mund të ndiheni të shqetësuar menjëherë pasi të zgjoheni për shkak të një interviste pune ose një provimi në shkollë. Megjithatë, nëse ankthi juaj në mëngjes fillon të ndihet jashtë kontrollit tuaj, mund të jetë një shenjë e një problemi më të thellë.

Ka disa shkaqe të mundshme të ankthit në mëngjes

Shkaqet biologjike: Kortizoli, i njohur shpesh si “hormoni i stresit” për shkak të rolit të tij në kontrollin e reagimit luftarak të trupit ndaj stresit. Është më e larta gjatë orës pasi zgjoheni. Përgjigja e zgjimit të kortizolit (CAR), është një fenomen i cili është veçanërisht i zakonshëm tek njerëzit që përjetojnë rregullisht ankth.

Çrregullimet e ankthit: Ankthi i mëngjesit mund të jetë një shenjë e një çrregullimi ankthi, siç është çrregullimi i ankthit të përgjithësuar (GAD). Njerëzit me GAD përjetojnë shqetësim dhe frikë të tepruar për të paktën gjashtë muaj. Simptoma të tjera mund të përfshijnë lodhje kronike, probleme me fokusin dhe shqetësim.

Cilësia e dobët e gjumit: Çështjet e gjumit si pagjumësia, gjumi i ndërprerë dhe cilësia e dobët e gjumit mund ta bëjnë njeriun të ndihet më i shqetësuar në mëngjes. Disa studime kanë zbuluar se një kohë më e ulët e gjumit çdo natë lidhet me rritjen e niveleve të ankthit në mëngjes.

Marrja e sheqerit dhe kafeinës: Ajo që hamë ndikon në mënyrën se si ndihemi. Pak kërkime kanë lidhur ankthin me konsumimin më të lartë të sheqerit. Studime të tjera kanë gjetur një lidhje midis hipoglikemisë (sheqerit të ulët në gjak) dhe simptomave të ankthit dhe depresionit. Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se marrja e madhe e kafeinës lidhet me nivele më të larta ankthi.

Marrja e sheqerit dhe kafeinës: Ajo që hamë ndikon në mënyrën se si ndihemi. Pak kërkime kanë lidhur ankthin me konsumimin më të lartë të sheqerit. Studime të tjera kanë gjetur një lidhje midis hipoglikemisë (sheqerit të ulët në gjak) dhe simptomave të ankthit dhe depresionit. Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se marrja e madhe e kafeinës lidhet me nivele më të larta ankthi.

Përdorimi i substancave ose alkoolit: Përdorimi i alkoolit dhe substancave mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të shqetësuar pas zgjimit. Hulumtimet tregojnë se përdorimi i kokainës/alkoolit/drogave të tjera gjithashtu mund të përkeqësojë simptomat e ankthit dhe të rrisë rrezikun e një çrregullimi ankthi.

Çështjet e shëndetit fizik: Sëmundja kronike fizike mund të kontribuojë që një person të ndihet më i shqetësuar. Edhe pse të gjithë do t’i përgjigjen kushteve shëndetësore ndryshe, një person me një problem të vazhdueshëm mjekësor mund të zhvillojë ankth shëndetësor.

Stresorët e jetës: Ndryshimet e mëdha të jetës mund të shkaktojnë probleme ankthi. Si: ndryshimet në rregullimet e jetesës, të tilla si zhvendosja në një zonë të re ose zhvendosja e dikujt tjetër ndryshimet në punësim, të tilla si ndërrimi i punës ose humbja e një pune, përjetimi i abuzimit fizik, mendor ose seksual, ndarja ose vdekja e një të dashur , tronditje emocionale pas një ngjarje traumatike telashe në marrëdhënie, shqetësime financiare, etj.

Gjenet dhe ankthi: Pak njerëz janë të prirur të ndihen të shqetësuar. Një përmbledhje e studimeve të vitit 2017 tregoi se çrregullimi i ankthit të përgjithësuar (GAD) mund të trashëgohet, me GAD dhe kushtet e lidhura me një sërë gjenesh të ndryshme. Shumica e studiuesve arrijnë në përfundimin se ankthi është gjenetik, por gjithashtu mund të ndikohet nga faktorë mjedisorë./Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.