Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Këto janë ushqimet që i dëmtojnë nyjet tuaja

NULL NULL
16.04.2023 11:22
Ushqimi me i keq per kycet

Nëse keni dhimbje ose ënjtje në nyjet tuaja, e dini shumë mirë se sa e pakëndshme mund të jetë. Edhe pse ka shumë arsye pse dikush mund të përjetojë dhimbje të vazhdueshme të kyçeve, një nga arsyet më të zakonshme është artriti.

Ju mund të mendoni se artriti është një sëmundje e vetme, por në fakt ka mbi 100 lloje të artritit që një person mund të ketë, të cilat të gjitha shoqërohen me dhimbje kyçesh ose sëmundje të kyçeve, transmeton Klankosova.tv.

Edhe pse kjo është një sëmundje tepër frustruese për të jetuar, ka mënyra për të reduktuar dhimbjen dhe ënjtjen e kyçeve, dhe një nga mënyrat se si mund ta bëjmë këtë është nëpërmjet dietës, përcjell Index.hr.

Siç shpjegon dietologia Trisha Best për Eat This, ka ushqime që mund t’i bëjnë edhe më keq dhimbjet e nyjeve.

Ja cilat janë ushqimet në fjalë:

Ushqime të pasura me sheqerna të rafinuar

Ushqime me përmbajtje të lartë gluteni

Ushqimi i përpunuar

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.