Irlandezët hodhën në lumë një arkivol me shënimin “Prehu në paqe Perandoria Britanike” (FOTO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Irlandezët hodhën në lumë një arkivol me shënimin “Prehu në paqe Perandoria Britanike” (FOTO)

NULL NULL
19/09/2022

Një arkivol me mbishkrimin “Prehu në paqe Perandoria Britanike” është hedhur në lumin kryesor të qendrës së Dublinit.

Incidenti ndodhi gjatë një marshimi proteste kundër monarkisë që u zhvillua në kryeqytetin irlandez në ditën kur u bë funerali për Mbretëreshën Elizabeth II në Londër.

Irlanda tha se ky veprim ishte rikrijimi i atij të ish-udhëheqësit socialist James Connolly në Dublin në vitin 1897 gjatë një vizite në qytet nga Mbretëresha Victoria.

Presidenti irlandez Michael D Higgins dhe Taoiseach Micheal Martin ishin midis udhëheqësve botërorë që morën pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II në Londër.

Marshimi në Dublin të hënën pasdite u përshkrua si “kundër adhurimit të tmerrshëm të monarkisë angleze nga klasa sunduese e shtetit të lirë”.

Protestuesit kundërshtuan gjithashtu vendosjen e flamurit irlandez në gjysmështizë në ditën e funeralit të Mbretëreshës.