Hapet Prishtina International Theatre Festival, teatro nga bota vijnë Kosovë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hapet Prishtina International Theatre Festival, teatro nga bota vijnë Kosovë

NULL NULL
22.05.2023 15:41

Është hapur sot edicioni i shtatë i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrove i Prishtinës.

Festivali do t’i mbajë dyert hapur deri më 28 maj, dhe organizatorët u shprehën shumë entuziastë.

“Duke mbajtur emrin e drejtoreshës artistike ‘Burbuqe Berisha’ ka hapur dyert festivali i vetëm ndërkombëtar i teatrit në Kosovë PITF 2023”, thuhet në njoftimin e PITF-it.

“Ky festival që do të sjellë shtatë shfaqje të ndryshme për publikun të cilat fillojnë nga datat 22 maj deri me 28 maj, është realizuar nga një angazhim i madh i një ekipi të gjerë të cilin e falënderoi drejtoresha e festivalit, Doruntina Alshiqi”.

“Ajo në një konferencë për media tha se ky festival tashmë ka marrë përmasa botërore dhe e gjithë puna me angazhimin e treguar ka rezultuar me sukses”.

“Edhe drejtori ekzekutiv i Art Image, Ilir Bytyçi, tha se ky organizim ndërkombëtar dhe garues përbën shfaqje të cilat janë zgjedhur nga një komision profesional, duke shtuar se qëllimi kryesor është që Kosova të njihet në gjithë botën përmes artit dhe kulturës”.