Greqia arrin marrëveshje “në parim” me kreditorët - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Greqia arrin marrëveshje “në parim” me kreditorët

NULL NULL
11/08/2015
Greqia është pajtuar për një marrëveshje ndihme “në parim” me kreditorët ndërkombëtar, thuhet nga Komisioni Evropian.

Komisioni tha se një marrëveshje teknike është arritur më Greqinë, e cila tani kërkon miratim politik,raporton BBC,transmeton Klan Kosova.

Më herët gjatë ditës së sotme ministri grek i financave Euclid Tsakalotos tha “ dy apo tri detaje të vogla” janë ende në pritje në negociatat për paketat e shpëtimit.

Një marrëveshje do ta mbaj vendin në eurozonë dhe do ta shmangë bankrotimin.

Greqia është pajtuar për funksionalizmin e një fondi të ri të pavarur të privatizimit, dhe se si do të administrohen kreditë me probleme bankare, tha një zyrtar i qeverisë greke.