E rrallë: Në Australi gjendet arti më i vjetër në shkëmb që është kanguri 17 mijë e 300 vjeçar

E rrallë: Në Australi gjendet arti më i vjetër në shkëmb që është kanguri 17 mijë e 300 vjeçar

NULL NULL
5 days më parë

Shkencëtarët australianë kanë zbuluar artin më të vjetër të njohur të vendit – një pikturë 17 mijë e 300 vjeçare të një kanguri.

Vepra arti me përmasa 2 metra ishte pikturuar me okër të kuqe në një shkëmb.

U gjet në rajonin Kimberley të Australisë perëndimore, i njohur për pikturat shkëmbore aborigjene.

Mosha e saj u përcaktua nga radiokarburet që datojnë nga foletë antike të grerëzave. Gjetjet u botuan të martën në revistën “Nature Human Behavior”, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

“Në radiokarburet  datojnë tre fole grerëzash në themel të pikturës dhe tre fole të ndërtuara mbi të për të përcaktuar, me besim, se piktura është midis 17,500 dhe 17,100 vjet e vjetër; ka shumë të ngjarë 17,300 vjeçare”, tha studiuesi Damien Finch, një gjeokronolog nga Universiteti i Melburnit.

Shkencëtarët thonë se kjo vlerësim e bën veprën artistike piktura më e vjetër e njohur e paprekur në Australi.