Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Disa mënyra shtëpiake për të hequr qafe puçrrat e kokës

NULL NULL
07.02.2022 12:52

Puçrrat e kokës janë një lloj i folikulitit ose inflamacion i gjëndrave të flokëve. Ndonjëherë mund të shkaktohet nga acarimi, bakteret, kërpudhat ose infeksione të tjera. Aknet tradicionale rreth vijës së flokëve janë shumë të zakonshme nëse jeni të prirë ndaj akneve të fytyrës. Njihet gjithashtu si folikuliti i kokës dhe mund të diferencohet nga serioziteti, nga i butë në i rëndë. Lëkura zhvillon puçrra kur poret bllokohen për shkak të sebumit, hidratuesit natyral të trupit ose qelizave të vdekura të lëkurës.

Moslarja e flokëve rregullisht dhe tërësisht, veshja e mbulesave të ngushta të kokës dhe grumbullimi i produkteve të flokëve në lëkurën e kokës janë disa nga shkaqet e puçrrave në kokë. Puçrrat e kokës mund të zhvillohen në formën e puçrrave, pikave të zeza, pikave të bardha, pustulave ose nyjeve në lëkurën e kokës, si dhe në pjesën e pasme të kokës. Maja, bakteret dhe merimangat mund të përkeqësojnë situatën duke hyrë në pore dhe duke shkaktuar një reagim.

Stresi, ekuilibrat hormonalë, disa ushqime dhe përgjigjet jonormale imune mund të jenë faktorë kontribuues për shfaqjen e këtyre puçrrave, përcjell Klankosova.tv

Mbani lëkurën e kokës të pastër dhe lani flokët tërësisht. Shmangni të shkoni në shtrat me ndonjë produkt në flokët tuaj. Nëse përdorni xhel, spërkatje, etj., bëni një shpëlarje të shpejtë sapo të shkoni në shtëpi. Lani rregullisht krehrat, furçat e flokëve, kapelet dhe mbulesat e jastëkëve.

Hiqni dorë nga produktet me vaj që mund të bllokojnë poret e kokës dhe merrni parasysh një shampo kundër zbokthit me ilaçe antifungale.

Përdorimi i këtyre shampove mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe puçrrat e buta të kokës, por gjithmonë konsultohuni me një dermatolog nëse ato bëhen të rënda, të vazhdueshme dhe fillojnë të shkaktojnë rënie të flokëve dhe inflamacion.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.