Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Disa këshilla për gjumë sa më të mirë

NULL NULL
12.04.2023 14:50
Keshilla per gjume me te mire

Gjumi është pjesë e rëndësishme e shëndetit. Një i rritur i shëndetshëm duhet të sigurohet që të flejë 7-8 orë çdo natë. Megjithatë, nuk mjafton të dini se gjumi i mjaftueshëm është i rëndësishëm, duhet të dini çfarë të bëni e çfarë jo për të pasur një gjumë të mirë.

Më poshtë i gjeni disa këshilla të fuqishme se si mund ta bëni sa më mirë gjumin tuaj të natës, transmeton Klankosova.tv.

Qëndroni në një orar të rregullt të gjumit

Njerëzit janë vërtet krijesa të zakonit. Një nga zakonet më të fuqishme që mund të adoptoni për të siguruar gjumë cilësor është të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë, edhe nëse është fundjavë, ditëlindja juaj ose festë. Në këtë mënyrë, ju stërvitni trupin tuaj që të dijë kur është koha për të fjetur dhe kur është koha për t’u zgjuar, në mënyrë që trupi juaj të fillojë të bëjë punën për ju!

Jepini vetes kohë për të pushuar para gjumit

Ne njerëzit, për fat të keq, nuk kemi butona ON/OFF dhe na duhet kohë për t’u qetësuar pas ditës dhe për t’u përgatitur për gjumë. Aplikoni të paktën 1-2 orë kohë relaksi para gjumit dhe krijoni rutinën tuaj të përsosur të mbrëmjes, qoftë meditim, shkrim, vizatim, shëtitje të ngadalta, lexim, joga të ngadaltë ose shtrirje, banjo të nxehta ose kalim kohe me të dashurit tuaj.

Merrni rrezet e diellit në mëngjes

Çdo mëngjes kur zgjoheni, keni mundësinë të rregulloni orën tuaj të brendshme biologjike. Drita është sinjali më i fuqishëm që i tregon trurit tonë se jemi zgjuar dhe se është koha për të filluar ditën. Atëherë truri dhe trupi do të bëjnë punën për ju dhe do të koordinojnë të gjitha proceset tuaja biokimike që të përshtaten me orarin tuaj dhe të jenë “në kohë”. Synoni të merrni të paktën 15 minuta rrezet e diellit brenda 1 ore pas zgjimit.

Shijoni errësirën në mbrëmje

Duke qenë se drita është sinjali që i tregon trurit tonë se dita ka filluar, ne duhet të shmangim dritën në mbrëmje për të mos e ngatërruar trurin tonë nëse është ditë apo mbrëmje. Në mbrëmje sytë tanë janë më të ndjeshëm ndaj dritës sesa në mëngjes, prandaj duhet të qëndrojmë larg edhe dritës me intensitet mesatar, të mos dërgojmë sinjale “zgjimi” në trurin tonë. Qëndroni larg dritës intensive dhe ekraneve të paktën disa orë para gjumit.

Mbajeni dhomën tuaj të gjumit të errët, të heshtur dhe freskët

Tingujt dhe dritat e papritura të paparashikueshme (madje edhe ato që vijnë nga rrugët!) na prishin gjumin dhe mund të na zgjojnë. Përdorni perde që bllokojnë dritën, tapa veshi ose një maskë për sytë për të reduktuar zhurmën dhe dritën gjatë gjumit. Gjithashtu, trupi ynë duhet të ftohet për të arritur një gjumë të thellë, kjo është arsyeja pse është kaq e vështirë të flemë kur është shumë ngrohtë.

Bëjeni dhomën tuaj të gjumit strehën tuaj të gjumit

Truri ynë bën lidhje relativisht shpejt. Për këtë arsye, është e rëndësishme që truri juaj të lidh dhomën tuaj të gjumit dhe shtratin tuaj vetëm me pushimin dhe gjumin. Mos përdorni kompjuterin tuaj dhe mos punoni ose stresoni në dhomën tuaj të gjumit, shkoni në dhomën tuaj të gjumit vetëm kur ndiheni të përgjumur. Në këtë mënyrë, truri juaj do ta lidhë dhomën tuaj të gjumit me gjumin dhe do t’ju ndihmojë të flini kur të hyni në dhomë çdo natë.

Nëse nuk mund të flini – mos qëndroni në shtrat

Për të njëjtën arsye që truri ynë bën shoqërime shpejt nëse nuk mund të flini dhe filloni të shqetësoheni për këtë – ngrihuni nga shtrati dhe shkoni në një dhomë tjetër për të bërë diçka të mërzitshme derisa gjumi të kthehet tek ju. Kjo është për t’u siguruar që truri juaj nuk e lidh shtratin me ankthin dhe frikën se nuk mund të flini, transmeton Klankosova.tv.

Qëndroni fizikisht aktiv çdo ditë

Aktiviteti fizik rrit presionin e gjumit dhe mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë dhe të qëndroni në gjumë gjatë natës.

Mbajeni darkën tuaj të lehtë dhe jepni kohë të mjaftueshme për t’u tretur para gjumit

Vaktet e rënda afër kohës së gjumit prishin gjumin tuaj të natës pasi në vend që të pushojë, trupi juaj ka punë për të bërë për të tretur ushqimin. Rekomandohet të hani darkë të lehtë të paktën 3 orë para gjumit, shkruan Healthnews, transmeton Klankosova.tv.

Shmangni alkoolin dhe nikotinën 3-4 orë para gjumit

Si alkooli ashtu edhe nikotina prishin gjumin tuaj dhe ulin cilësinë e gjumit. Nikotina është një stimulues dhe madje mund ta bëjë më të vështirë të biesh në gjumë. Ndërsa nuk ka prova që tregojnë se alkooli shkurton kohën që duhet për të fjetur, ka shumë prova që tregojnë se alkooli redukton cilësinë e gjumit dhe dëmton rëndë gjumin.

Mos u shqetësoni!

Ne jemi të gjithë njerëz, një ose disa netë me një darkë të vonë ose një film në shtrat nuk do t’ju dëmtojnë. Vetëm përpiquni t’i jepni përparësi gjumit në netët në vijim.

Artikulli është përgatitur bazuar në udhëzimet e higjienës së gjumit nga Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit dhe Fondacioni i Gjumit.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.