Deti ngjyroset me gjakun e një mijë e 428 delfinëve të vrarë për traditë në Ishujt Faroe (VIDEO)

Deti ngjyroset me gjakun e një mijë e 428 delfinëve të vrarë për traditë në Ishujt Faroe (VIDEO)

NULL NULL
5 days më parë

Peshkatarët në Ishujt Faroe kanë vrarë 1,428 delfinë këtë javë, duke e bërë detin të kuq me gjak, ndërsa plazhet ishin veshur me kufomat e tyre.  Në fakt ky është numri më i madh i vdekjeve nga gjuetia vjetore tradicionale shekullore, e njohur si Grindadrap ose Grind në Faroese, i regjistruar ndonjëherë .

Sipas të dhënave të Ishujve Faroe, banorët e ishullit vrasin deri në 1.000 gjitarë detarë në vit. Varkat i drejtojnë delfinët e anës së bardhë të Atlantikut drejt një gjiri në bregun e ishullit Skálafjørður, ku burrat presin që të vrasin kafshët me grepa, thika dhe shtiza si pjesë e traditës lokale.

Mishi dhe dhjami i kafshëve përdoret për ushqim dhe daton nga koha kur vendasit mbështeteshin në takimin e balenave dhe delfinëve për të mbijetuar. Por një studim i fundit zbuloi se mishi përmban merkur dhe nuk rekomandohet për konsum të rregullt, raporton Dailymail, transmeton Klankosova.tv.

Faroezët janë të ndarë në mendimet rreth Grind, por shumica u bëjnë thirrje mediave të huaja dhe OJQ -ve të respektojnë kulturën e tyre tradicionale të ishullit, ku peshkimi mban një vend qendror dhe mishi mbahet për ushqim. Aktivistët për të drejtat e kafshëve kanë dënuar praktikën, sipas tyre barbare, por të tjerë thonë se është pjesë e rëndësishme e traditës së tyre lokale.

Grindadrap daton nga shekulli i nëntë, të kur Norsemen u vendosën për herë të parë në ishujt e Atlantikut të Veriut.